„Banki Przegrywają w Sądach” – Wywiad z mec. Bochenkiem

29 czerwca 2021

„Banki Przegrywają w Sądach” – Wywiad z mec. Bochenkiem

Radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy udzielił wywiadu w najnowszym odcinku programu Ernesta Bodziucha Szczerze o pieniądzach.

Pomoc-frankowiczom

Powództw Frankowiczów przybywa

Brak Uchwały III CZP 11/21 wbrew pewnym obawom nie spowodował zastoju w sprawach frankowych. Stało się zupełnie odwrotnie. W ostatnich miesiącach Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych otrzymuje rekordową ilość korzystnych wyroków dla Frankowiczów.

Odestek wygranych spraw Frankoiwczów utrzymuje się na stałym poziomie ponad 90% a w maju stanowił aż 99%. Jeśli chodzi o rodzaj rozstrzygnięć, w dalszym ciągu dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Przeważa teoria dwóch kondykcji, zgodnie z orzeczeniem TSUE.

W roku bieżącym Frankowicze wytoczyli bankom łącznie 14 tys. nowych powództw. Jeżeli ten trend się utrzyma na zbliżonym poziomie, na koniec roku w sądach znajdzie się około 60 tys. spraw frankowych!

Sądy przyspieszają

Uchwała III CZP 11/21 nie została ogłoszona, ale mimo to sądy nie zwolniły tempa w orzekaniu w sprawach frankowych. Co więcej, w ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy, że tempo rozpoznawania tego typu spraw w niektórych przypadkach było ekspresowe. Otrzymywaliśmy wyroki nieprawomocne już po kilku miesiącach od złożenia pozwu, po przeprowadzeniu zaledwie jednej rozprawy. Aktualnie wskazujemy naszym Klientom, że od momentu zawarcia umowy z naszą kancelarią, ich sprawa powinna zostać zakończona w ciągu 18 miesięcy w sądzie drugiej instancji wyrokiem prawomocnym.

Sądy opierają się na stanowisku Trybunału Sprawiedliwości, które jest niezmiennie prokonsumenckie. W wyroku TSUE C-19/20, Trybunał wskazał m.in., że ocena abuzywności zapisów umownych oraz możliwość utrzymania umów powiązanych z walutą obcą w obrocie prawnym czy też uznanie, że eliminacja tych zapisów prowadzi do jej upadku, podlega ocenie sądów krajowych.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu, dostępnego na polsatnews.pl.

Czytaj również


Niepewna sytuacja banków i kredytobiorców w kontekście kredytów złotowych

Były prezes PKO BP S.A. Zbigniew Jagiełło podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie wskazał, że

Czytaj więcej
frankowicze-sierpien

Frankowicze w sierpniu wygrali 92 procent spraw

W sierpniu zapadło znacznie mniej orzeczeń w porównaniu do rekordowego lipca i czerwca. Wygrane natomiast

Czytaj więcej
kredyt-zlotowy

Złotówkowicze także ruszą do sądów?

Nie tylko Frankowicze mogą czuć się oszukani. Niedozwolone zapisy umowne znajdują się również w umowach

Czytaj więcej
SN

Frankowicze nadal oczekują na Uchwałę Sądu Najwyższego

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odbyło się w planowanym terminie 2. września 2021r., mimo wszystko

Czytaj więcej