Radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy udzielił wywiadu w najnowszym odcinku programu Ernesta Bodziucha Szczerze o pieniądzach.

Powództw Frankowiczów przybywa
Brak Uchwały III CZP 11/21 wbrew pewnym obawom nie spowodował zastoju w sprawach frankowych. Stało się zupełnie odwrotnie. W ostatnich miesiącach Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych otrzymuje rekordową ilość korzystnych wyroków dla Frankowiczów.
Odestek wygranych spraw Frankoiwczów utrzymuje się na stałym poziomie ponad 90% a w maju stanowił aż 99%. Jeśli chodzi o rodzaj rozstrzygnięć, w dalszym ciągu dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Przeważa teoria dwóch kondykcji, zgodnie z orzeczeniem TSUE.
W roku bieżącym Frankowicze wytoczyli bankom łącznie 14 tys. nowych powództw. Jeżeli ten trend się utrzyma na zbliżonym poziomie, na koniec roku w sądach znajdzie się około 60 tys. spraw frankowych!
Sądy przyspieszają
Uchwała III CZP 11/21 nie została ogłoszona, ale mimo to sądy nie zwolniły tempa w orzekaniu w sprawach frankowych. Co więcej, w ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy, że tempo rozpoznawania tego typu spraw w niektórych przypadkach było ekspresowe. Otrzymywaliśmy wyroki nieprawomocne już po kilku miesiącach od złożenia pozwu, po przeprowadzeniu zaledwie jednej rozprawy. Aktualnie wskazujemy naszym Klientom, że od momentu zawarcia umowy z naszą kancelarią, ich sprawa powinna zostać zakończona w ciągu 18 miesięcy w sądzie drugiej instancji wyrokiem prawomocnym.
Sądy opierają się na stanowisku Trybunału Sprawiedliwości, które jest niezmiennie prokonsumenckie. W wyroku TSUE C-19/20, Trybunał wskazał m.in., że ocena abuzywności zapisów umownych oraz możliwość utrzymania umów powiązanych z walutą obcą w obrocie prawnym czy też uznanie, że eliminacja tych zapisów prowadzi do jej upadku, podlega ocenie sądów krajowych.