„Banki Przegrywają w Sądach” – Wywiad z mec. Bochenkiem

29 czerwca 2021

„Banki Przegrywają w Sądach” – Wywiad z mec. Bochenkiem

Radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy udzielił wywiadu w najnowszym odcinku programu Ernesta Bodziucha Szczerze o pieniądzach.

Pomoc-frankowiczom

Powództw Frankowiczów przybywa

Brak Uchwały III CZP 11/21 wbrew pewnym obawom nie spowodował zastoju w sprawach frankowych. Stało się zupełnie odwrotnie. W ostatnich miesiącach Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych otrzymuje rekordową ilość korzystnych wyroków dla Frankowiczów.

Odestek wygranych spraw Frankoiwczów utrzymuje się na stałym poziomie ponad 90% a w maju stanowił aż 99%. Jeśli chodzi o rodzaj rozstrzygnięć, w dalszym ciągu dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Przeważa teoria dwóch kondykcji, zgodnie z orzeczeniem TSUE.

W roku bieżącym Frankowicze wytoczyli bankom łącznie 14 tys. nowych powództw. Jeżeli ten trend się utrzyma na zbliżonym poziomie, na koniec roku w sądach znajdzie się około 60 tys. spraw frankowych!

Sądy przyspieszają

Uchwała III CZP 11/21 nie została ogłoszona, ale mimo to sądy nie zwolniły tempa w orzekaniu w sprawach frankowych. Co więcej, w ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy, że tempo rozpoznawania tego typu spraw w niektórych przypadkach było ekspresowe. Otrzymywaliśmy wyroki nieprawomocne już po kilku miesiącach od złożenia pozwu, po przeprowadzeniu zaledwie jednej rozprawy. Aktualnie wskazujemy naszym Klientom, że od momentu zawarcia umowy z naszą kancelarią, ich sprawa powinna zostać zakończona w ciągu 18 miesięcy w sądzie drugiej instancji wyrokiem prawomocnym.

Sądy opierają się na stanowisku Trybunału Sprawiedliwości, które jest niezmiennie prokonsumenckie. W wyroku TSUE C-19/20, Trybunał wskazał m.in., że ocena abuzywności zapisów umownych oraz możliwość utrzymania umów powiązanych z walutą obcą w obrocie prawnym czy też uznanie, że eliminacja tych zapisów prowadzi do jej upadku, podlega ocenie sądów krajowych.

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu, dostępnego na polsatnews.pl.

Czytaj również


Rekordowa liczba rozstrzygnięć w sprawach frankowych w listopadzie

W listopadzie zapadło aż 440 wyroków w sprawach frankowych, z czego 110 to wyroki prawomocne.

Czytaj więcej

Dochodzenie roszczeń w przypadku kredytu całkowicie spłaconego

Kredytobiorcy, którzy już spłacili całkowicie kredyt mogą nadal dochodzić roszczeń z tytułu wadliwej umowy kredytowej

Czytaj więcej

Banki kontra Frankowicze – nieustający spór nadal trwa

Do tej pory banki chcąc zniechęcić Frankowiczów do dochodzenia należnych im praw na drodze postępowania

Czytaj więcej

Radca prawny Wojciech Bochenek podsumowuje bieżące kwestie dotyczące Frankowiczów

Mecenas Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym dla Newseria przedstawia aktualne informacje w sprawach frankowiczów. Wyznaczony

Czytaj więcej