Co wyrok TSUE może oznaczać dla frankowiczów?

12 września 2019

Co wyrok TSUE może oznaczać dla frankowiczów?

W dniu dzisiejszym na portalu wpolsce.pl został opublikowany wywiad z Wojciechem Bochenkiem, Wspólnikiem Zarządzającym w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

W rozmowie z Markiem Siudajem ekspert odpowiedział między innymi na pytanie, jak wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może wpłynąć na sytuację frankowiczów.

Przede wszystkim można zauważyć wzrost ilości spraw dotyczących kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, które trafiają do sądów. Przyczyniły się do tego nie tylko przychylne frankowiczom wyroki sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, ale również brak rezultatów w przypadku prób polubownego rozwiązania sporu z bankiem.

Ekspert zwraca także uwagę na skutki, jakie może przynieść wyrok TSUE. Jeżeli podtrzyma on założenia zawarte w orzeczeniu Rzecznika Generalnego TSUE prawdopodobnie będzie wskazywał na konieczność usuwania z umów kredytowych klauzul abuzywnych. Co oznacza to dla frankowiczów? Może to prowadzić do unieważnienia umowy kredytowej lub jej „odfrankowienia”, otrzymalibyśmy wówczas kredyt wyrażony w złotych, ale z oprocentowaniem LIBOR.

Pomimo zauważalnego zwiększenia ilości spraw, jakie trafiają do sądów część frankowiczów wciąż wstrzymuje się od działania. Na pytania czy warto czekać, ekspert przypomina o 10 letnim okresie przedawnienia – z każdym dniem frankowicze nieodwracalnie tracą możliwość dochodzenia roszczeń od banku, w przypadku roszczeń, które uległy przedawnieniu.

Zapraszamy do obejrzenia całości wywiadu dostępnego na stronie internetowej wpolsce.pl

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Argumenty prawne kontra argumenty ekonomiczne – polemika z tezami prof. L. Balcerowicza

W ostatnim czasie w mediach temat dotyczący sporu o kredyty frankowe był wielokrotnie poruszany. Niewątpliwie

Czytaj więcej

Działanie sądów i rozpatrywanie spraw frankowych w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19)

Panujący stan pandemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) wpływa na wszystkie obszary życia gospodarczego, społecznego oraz

Czytaj więcej

Frankowicze nadal wygrywają – statystyki z marca

Podsumowując ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych w marcu, można zauważyć utrzymujący się - korzystny trend

Czytaj więcej

Kwiecień nowym miesiącem frankowiczów?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata! Nie da się ukryć, że kwiecień jest

Czytaj więcej