Program ugód PKO BP, który wystartował 4. października br. nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców. Na co należy zwrócić uwagę rozpatrując propozycję ugodową ze strony banku?

Pomoc-frankowiczom

W poniedziałek 4. października ruszył długo wyczekiwany program zawierania ugód skierowany do osób, posiadających kredyty powiązane z walutą obcą w PKO BP S. A. Wbrew oczekiwaniom banku, kredytobiorcy w przeważającej większości podchodzą do przedstawionych propozycji ugód dość sceptycznie. Ze zgromadzonych danych wynika, że do programu przystąpiło 10% kredytobiorców. To zaledwie 7 tys. frankowiczów.

Propozycje ugód zaczęły przedstawiać także inne banki, głównie ING Bank Śląski i Bank Millennium. Jednak aktualnie tylko Bank PKO BP przedstawił propozycje zgodne z rekomendacjami szefa Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego. Dlaczego mimo to nie cieszą się one większą popularnością? Co dokładnie oferują banki?

Ugody korzystniejsze dla banków

Niezmiernie istotną kwestią w kontekście propozycji ugodowych, o której większość kredytobiorców nie została poinformowana jest bieg przedawnienia roszczeń banków. Mianowicie mediacja prowadzona przed KNF (w przypadku skierowania wniosku o ugodę) może ten bieg przerwać! Do newralgicznego zagadnienia na łamach portalu Wyborcza.biz odniósł się radca prawny Wojciech Bochenek:

Wyrażenie zgody na mediację i skierowanie wniosku do KNF przerywa bieg przedawnienia roszczeń. Wskazana kwestia pozostała przemilczana, a w mojej ocenie kredytobiorca powinien mieć pełny wachlarz informacji artykułujący plusy i minusy danego rozwiązania.

Decydując się na mediację, kredytobiorca może nieświadomie zrobić bankowi prezentpodsumowuje mec. Bochenek.

Jest to ważne dla tych klientów, którzy poprzez wezwanie do zapłaty czy złożenie reklamacji ze względu na wadliwość umowy, po upływie trzech lat od momentu otrzymania pisma przez bank będą mogli podnosić zarzut przedawnienia.

W przypadku przystąpienia do programu ugód, roszczenia banku mogą być zabezpieczone.

Co oferują banki?

Propozycje ugód ze strony banków polegają na przeliczeniu kredytu indeksowanego czy denominowanego do waluty obcej, tak jakby był od początku kredytem złotowym. Gdzie zatem tkwi istotny szczegół?

Z umowy zniknie także LIBOR i zostanie zastąpiony wskaźnikiem WIBOR, a ten jest najniższy od lat. To znaczy, że po spodziewanym w najbliższym czasie wzroście stóp procentowych również WIBOR poszybuje w górę a wraz z nim wysokość raty.

Warto przypomnieć, że w przypadku odfrankowienia oprócz przeliczenia kredytu po kursie z dnia podpisania umowy kredytowej umowa będzie utrzymana w mocy prawnej w oparciu o LIBOR. To zasadnicza różnica!

W mediach pojawiła się także informacja dotycząca możliwości zapłaty podatku dochodowego od umorzonej części kredytu powstałej w wyniku zawarcia ugody. W tym temacie nadal jest wiele niejasności. Przez ten aspekt ugody mogą okazać się finalnie mniej atrakcyjne.

Na koniec warto wskazać na , że podpisanie ugody z bankiem jest jednoznaczne z całkowitym zrzeczeniem się dalszych roszczeń. To znaczy, że w konsekwencji zamyka drogę do dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Więcej informacji na stronie Wyborczej.