Dnia 26 sierpnia mec. Wojciech Bochenek był gościem programu „Kuriera w samo południe” w radiu Wnet.fm. Podczas audycji poruszone zostały najważniejsze kwestie dotyczące Frankowiczów.

Pomoc-frankowiczom

Propozycje ugodowe

Zapowiedziany w grudniu ubiegłego roku program ugód przy wsparciu Komisji Nadzoru Finansowego do tej pory nie rozwiązał problemu Frankowiczów. Nie wszystkie banki dołączyły do inicjatywy a poza tym przedstawione propozycje ugód nie okazały się dla kredytobiorców wystarczająco korzystne.

Już we wrześniu, jak zapowiada prezes banku PKO BP, kredytobiorcom przedstawione zostaną konkretne propozycje ugód. Do tej pory Klienci banków nie byli skorzy do zawierania ugód na proponowanych warunkach, jednak może tym razem banki zaproponują korzystniejsze warianty. Z pewnością ich treść będzie warta analizy i porównania z innymi opcjami rozwiązania swojego problemu frankowego.

Frankowicze – Aktualne statystyki

Frankowicze w ostatnim czasie wygrali 93 proc. spraw. Związek Banków Polskich także przyznaje – w sądach wygrywają Frankowicze. Sądy orzekają zgodnie z Uchwałami Sądu Najwyższego oraz TSUE. Linia orzecznicza ukierunkowana jest na ustalanie nieważności umowy kredytowej. Dokładne statystyki prezentowaliśmy w artykule Frankowicze niezmiennie wygrywają w sądach.

Praktyki banków

Banki na różne sposoby próbują zniechęcać kredytobiorców do skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Jednym z nich jest kwestionowanie postanowień sądów.

Banki podejmują znaną od tygodni retorykę wskazywania, że wyroki które zapadają są nieprawidłowe, bo sądy źle interpretują treść czy to przepisów kodeksu cywilnego czy dyrektywy, tudzież wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej a trzeba tutaj wskazać, że sądy mają rację – mówi w wywiadzie Radca prawny Wojciech Bochenek.

Inną popularną praktyką stało się żądanie od kredytobiorców wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

W wywiadzie poruszono także kwestię kredytów złotowych, które także zawierają wady prawne w zakresie zmiennego oprocentowania.

Podsumowując, decyzję o skierowaniu swojej sprawy do sądu należy podjąć w oparciu o przepisy prawa bazując na orzeczeniach Sądu Najwyższego czy Trybunału Sprawiedliwości, które niejednokrotnie wypowiedziały się w kwestii Frankowiczów podtrzymując jednoznacznie – prawo stoi po stronie kredytobiorców. Natomiast praktyki banków negujące postanowienia sądów czy też podtrzymujące żądania opłat za korzystanie z kapitału nie znajdują żadnych podstaw prawnych.

Zachęcamy do wysłuchania audycji dostępnej na Wnet.fm