Banki przegrywają z Frankowiczami – to już jasne. Trybynał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł na korzyść Fraknowiczów w dwóch sprawach – C-520/21 (bezumowne korzytsanie z kapitału) oraz C-287/22 (zawieszenie płatności rat na czas trwania procesu sądowego).
Banki bez praw do roszczeń od Kredytobiorców
TSUE orzekło, że banki nie mają prawa żądać od swoich Klientów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej. Co więcej, nie wykluczył, że prawo do tego mają Frankowicze, którzy mogą ubiegać się o zwrot od banków.
Komenatrza na portalu www.wyborcza.biz.pl udziela Radca Prawny Wojciech Bochenek mówiąc, że:
Trybunał w wydanym wyroku wytrącił bankom ostatnią broń w walce z Frankowiczami. Roszczenia formułowane przez banki w zakresie bezumownego korzystania z kapitału nie mają podstaw prawnych na gruncie prawa europejskiego.
Banki żałują swojej decyzji
Banki już oficjalnie prezentują swoje stanowisko. Prezes mBanku podaje, że „Wyrok TSUEto olbrzymie obciążenie kapitałów banków i to będzie musiało w jakiejś perspektywienczasu odrobione. Żałuję, że nie zaoferowaliśmy ucześniej ugód klientom, ale też trzeba brać pod uwagę, że sytuacja kapitałowa poszczególnych banków była różna. Odpowiadamy przede wszystkim za środki deponentów, za funkcjonowanie banków w dłuższym czasie”.