Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października 2019 r. wydał wyrok w sprawie dotyczącej kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego. W jaki sposób wpłynął tym samym na orzecznictwo sądów krajowych? Głos w tej spawie zabrał mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.
Od momentu opublikowania orzeczenia przez Trybunał w sądach krajowych zapadło 26 wyroków dotyczących kredytów hipotecznych powiązanych z walutą obcą, przy czym 18 z nich było korzystnych dla kredytobiorców.
Trudno jednoznacznie określić sposób, w jaki ostatecznie ukształtuje się linia orzecznicza polskich sądów, ponieważ w sprawach dotyczących kredytów we frankach zapadają zarówno wyroki mówiące o unieważnieniu umowy, jak i o jej odfrankowieniu. Jednak niezależnie od wyniku można zaobserwować wzrost ilości orzeczeń wydawanych przez sądy.
Ponadto warto zauważyć, że orzeczenie TSUE nie wpłynęło na stanowisko banków, które nadal nie idą na ustępstwa. Powołują się natomiast na konieczność uiszczenia opłaty za korzystanie z kapitału przez kredytobiorcę w przypadku wygrania sprawy w sądzie. Trudno jednak odnieść się do tych stwierdzeń, ponieważ nie sprecyzowano podstawy prawnej.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wywiadu dostępnym na profilu Telewizji Republika.