W związku z inwazją Rosji na Ukrainę i ostatnimi decyzjami rosyjskich władz, waluta polska osłabiła się a kurs franka szwajcarskiego osiągnął rekordowy poziom wynoszący ponad 5 zł. Kolejnym ciosem dla Frankowiczów jest decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o podwyżce stóp procentowych. Sytuacja kredytobiorców staje się jeszcze bardziej skomplikowana niż dotychczas.

Rekordowo wysoki kurs CHF

W dniu wczorajszym, kurs franka szwajcarskiego osiągnął rekordowo wysoki poziom – za helwecką walutę trzeba było zapłacić ponad 5 zł. Frank Szwajcarski, uważany za tzw. bezpieczną przystań, w takich sytuacjach przyciąga zagranicznych inwestorów osłabiając tym samym pozycje walut rynków rozwijających się – w tym waluty polskiej.

To złe informacje dla kredytobiorców posiadających aktywne kredyty powiązane z walutą franka szwajcarskiego. Zgodnie ze statystykami obrazującymi skalę problemu frankowego w Polsce, łączna kwota pozostała do spłaty z tytułu wszystkich kredytów CHF wynosi 90 mld zł i jest wciąż spłacana przez ok. 630 tys. kredytobiorców. Warto wspomnieć, że im wyższy kurs franka tym wyższe saldo zadłużenia wyrażone w walucie polskiej. To z kolei przekłada się na rosnącą wysokość kolejnych rat. Frankowicze zapłacą jeszcze więcej.

Szwajcaria podnosi stopy proc.

Do trudnej sytuacji Frankowiczów w tym samym czasie dodatkowo przyczyniła się decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, nastąpił wzrost o 75 punktów bazowych, do 0,50 proc. To oznacza, że główna stopa procentowa w Szwajcarii, pierwszy raz od prawie 8 lat będzie dodatnia.

Pierwszym ruchem w tym kierunku był niespodziewany wzrost stóp procentowych w czerwcu br. Wówczas, po 15 latach, nastąpiła pierwsza podwyżka stóp procentowych w Szwajcarii. W ten sposób Szwajcaria próbuje przeciwdziałać inflacji, która w ostatnich miesiącach osiągnęła rekordowy poziom.

Frankowicze – co dalej z kredytami CHF?

W naszej ocenie, powyższe wieści powinny być impulsem do podjęcia działania dla tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na skierowanie swojej sprawy frankowej na drogę sądową.

Jak pokazują ostatnie statystyki, Frankowicze wygrywają w sądach (w sierpniu nasi klienci wygrali 98 proc. spraw). Korzystnych prawomocnych rozstrzygnięć z miesiąca na miesiąc przybywa.  Sprzyjające stanowisko sądów krajowych i ujednolicona linia orzecznicza TSUE to kolejne przesłanki do rozstrzygnięcia sprawy nieuczciwego kredytu CHF na kanwie sądu.

Więcej informacji na stronie Businessinsider.