Kurs franka

5 marca 2020

Kurs franka

Pod koniec lutego kurs franka szwajcarskiego osiągnął poziom 4,09 zł. Jest to jeden z najwyższych wyników w ciągu ostatnich trzech lat. Czy to oznacza, że w najbliższym czasie frankowicze mogą mieć trudności ze spłatą zobowiązań? Głos w tej sprawie dla Rzeczpospolitej zabrał głos mecenas Wojciech Bochenek.

{button}

Wahania kursu franka szwajcarskiego są niezwykle istotne dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny indeksowany lub denominowany do tej waluty. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy można zaobserwować wzrost o niemal 15 groszy, co w przypadku kredytu na 300 tys. zł i okres 30 lat daje wzrost miesięcznej raty o ok. 60-80 zł. Obecnie nie stanowi to zagrożenia, jednak w przypadku utrzymującej się tendencji mogłoby dojść do trudności ze spłatą zobowiązań przez frankowiczów.

Nie bez znaczenia na sytuację kredytobiorców są również pytania prejudycjalne skierowane przez Sąd Okręgowy w Gdańsku oraz w Warszawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po pytaniach prejudycjalnych gdańskiego sądu nie zauważyliśmy zwiększonej liczby zawieszonych postępowań z tego powodu. Trudno więc oszacować, czy sądy będą masowo zawieszać postępowania po pytaniach zadanych przez sąd warszawski. Tym bardziej że odpowiedź na zadane pytania znajduje się w orzecznictwie TSUE i Sądu Najwyższego – uważa mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Argumenty prawne kontra argumenty ekonomiczne – polemika z tezami prof. L. Balcerowicza

W ostatnim czasie w mediach temat dotyczący sporu o kredyty frankowe był wielokrotnie poruszany. Niewątpliwie

Czytaj więcej

Działanie sądów i rozpatrywanie spraw frankowych w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19)

Panujący stan pandemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) wpływa na wszystkie obszary życia gospodarczego, społecznego oraz

Czytaj więcej

Frankowicze nadal wygrywają – statystyki z marca

Podsumowując ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych w marcu, można zauważyć utrzymujący się - korzystny trend

Czytaj więcej

Kwiecień nowym miesiącem frankowiczów?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata! Nie da się ukryć, że kwiecień jest

Czytaj więcej