Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

21 stycznia 2020

Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

W dniu 3 stycznia zapadł wyrok w sprawie państwa Dziubak, na który czekało tysiące frankowiczów zmagających się z podobnym problemem. Jak mówi mec. Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym w programie Onet Rano.#WIEM dla Odetty Moro wyrok ten ma znaczenie symboliczne, jest potwierdzeniem, że warto walczyć, co więcej w tym konkretnym przypadku była to walka wygrana.

Sprawa państwa Dziubak jest wyjątkowa, chociażby ze względu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszystkie te instytucje opowiedziały się po stronie kredytobiorców.

W przedmiotowej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł nieważność umowy kredytowej stosując przy tym teorię salda, będącą jedną z dwóch możliwych do zastosowania. Drugą z nich jest teoria dwóch kondykcji. Warto zauważyć, że jeden z Sądów wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem, która z wyżej wymienionych powinna mieć zastosowanie w przypadku unieważnienia umowy. Jest to kolejny krok ku ujednoliceniu orzecznictwa w sprawach frankowych.

Mecenas Wojciech Bochenek podkreśla, że niezależenie od tego, czy kredytobiorca spłacił czy też jest w trakcie spłacania kredytu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który nie tylko zweryfikuje, czy w danej sprawie są podstawy do wystąpienia z roszczeniem wobec banku, ale również na podstawie analizy dokumentacji oszacuje ich wysokość. Ponadto w przypadku, gdy zobowiązanie zostało spłacone w całości należy pamiętać nie tylko o okresie przedawnienia, który dotyczy każdej raty z osobna, ale również tego, ze banki mają obowiązek archiwizacji danych tylko do 5 lat, od momentu zamknięcia umowy. Po tym czasie dostęp do niektórych dokumentów może okazać się niemożliwy.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem wywiadu.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Czy zmiana LIBOR-u na SARON wymaga aneksowania umowy?

Z dniem 1. stycznia 2022r. wskaźnik LIBOR z mocy prawa został zastąpiony przez SARON. Czy

Czytaj więcej
wygrane-2021

W 2021 r. Wygraliśmy Ponad 800 Spraw Frankowych!

Za nami kolejny rok zmagań w sprawach frankowych. Rok intensywny w nowe doświadczenia i wyzwania.

Czytaj więcej
wygrane-w-maju-frankowicze

Umowy złotowe także zawierają zapisy niedozwolone! Złotówkowicze ruszą do sądów?

Wśród spraw kierowanych do sądów przeciwko bankom z tytułu wadliwych umów kredytowych prawdopodobnie znajdą się

Czytaj więcej

Rekordowa ilość wyroków frankowych w 2021r. Co przyniesie bieżący rok?

W minionym roku zapadło trzykrotnie więcej wyroków niż w 2020r. Wszystko wskazuje na to, że

Czytaj więcej