Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

21 stycznia 2020

Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

W dniu 3 stycznia zapadł wyrok w sprawie państwa Dziubak, na który czekało tysiące frankowiczów zmagających się z podobnym problemem. Jak mówi mec. Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym w programie Onet Rano.#WIEM dla Odetty Moro wyrok ten ma znaczenie symboliczne, jest potwierdzeniem, że warto walczyć, co więcej w tym konkretnym przypadku była to walka wygrana.

Sprawa państwa Dziubak jest wyjątkowa, chociażby ze względu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszystkie te instytucje opowiedziały się po stronie kredytobiorców.

W przedmiotowej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł nieważność umowy kredytowej stosując przy tym teorię salda, będącą jedną z dwóch możliwych do zastosowania. Drugą z nich jest teoria dwóch kondykcji. Warto zauważyć, że jeden z Sądów wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem, która z wyżej wymienionych powinna mieć zastosowanie w przypadku unieważnienia umowy. Jest to kolejny krok ku ujednoliceniu orzecznictwa w sprawach frankowych.

Mecenas Wojciech Bochenek podkreśla, że niezależenie od tego, czy kredytobiorca spłacił czy też jest w trakcie spłacania kredytu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który nie tylko zweryfikuje, czy w danej sprawie są podstawy do wystąpienia z roszczeniem wobec banku, ale również na podstawie analizy dokumentacji oszacuje ich wysokość. Ponadto w przypadku, gdy zobowiązanie zostało spłacone w całości należy pamiętać nie tylko o okresie przedawnienia, który dotyczy każdej raty z osobna, ale również tego, ze banki mają obowiązek archiwizacji danych tylko do 5 lat, od momentu zamknięcia umowy. Po tym czasie dostęp do niektórych dokumentów może okazać się niemożliwy.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem wywiadu.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Niepewna sytuacja banków i kredytobiorców w kontekście kredytów złotowych

Były prezes PKO BP S.A. Zbigniew Jagiełło podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie wskazał, że

Czytaj więcej
frankowicze-sierpien

Frankowicze w sierpniu wygrali 92 procent spraw

W sierpniu zapadło znacznie mniej orzeczeń w porównaniu do rekordowego lipca i czerwca. Wygrane natomiast

Czytaj więcej
kredyt-zlotowy

Złotówkowicze także ruszą do sądów?

Nie tylko Frankowicze mogą czuć się oszukani. Niedozwolone zapisy umowne znajdują się również w umowach

Czytaj więcej
SN

Frankowicze nadal oczekują na Uchwałę Sądu Najwyższego

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odbyło się w planowanym terminie 2. września 2021r., mimo wszystko

Czytaj więcej