Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

21 stycznia 2020

Onet Rano.#WIEM: mec. Wojciech Bochenek o kredytach frankowych

W dniu 3 stycznia zapadł wyrok w sprawie państwa Dziubak, na który czekało tysiące frankowiczów zmagających się z podobnym problemem. Jak mówi mec. Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym w programie Onet Rano.#WIEM dla Odetty Moro wyrok ten ma znaczenie symboliczne, jest potwierdzeniem, że warto walczyć, co więcej w tym konkretnym przypadku była to walka wygrana.

Sprawa państwa Dziubak jest wyjątkowa, chociażby ze względu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wszystkie te instytucje opowiedziały się po stronie kredytobiorców.

W przedmiotowej sprawie Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł nieważność umowy kredytowej stosując przy tym teorię salda, będącą jedną z dwóch możliwych do zastosowania. Drugą z nich jest teoria dwóch kondykcji. Warto zauważyć, że jeden z Sądów wystąpił do Sądu Najwyższego z pytaniem, która z wyżej wymienionych powinna mieć zastosowanie w przypadku unieważnienia umowy. Jest to kolejny krok ku ujednoliceniu orzecznictwa w sprawach frankowych.

Mecenas Wojciech Bochenek podkreśla, że niezależenie od tego, czy kredytobiorca spłacił czy też jest w trakcie spłacania kredytu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który nie tylko zweryfikuje, czy w danej sprawie są podstawy do wystąpienia z roszczeniem wobec banku, ale również na podstawie analizy dokumentacji oszacuje ich wysokość. Ponadto w przypadku, gdy zobowiązanie zostało spłacone w całości należy pamiętać nie tylko o okresie przedawnienia, który dotyczy każdej raty z osobna, ale również tego, ze banki mają obowiązek archiwizacji danych tylko do 5 lat, od momentu zamknięcia umowy. Po tym czasie dostęp do niektórych dokumentów może okazać się niemożliwy.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem wywiadu.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Frankowicze-wygrywaja

Kolejne wygrane Frankowiczów pomimo braku Uchwały SN

Dnia 11. maja 2021r. miała nastąpić publikacja długo wyczekiwanej Uchwały III CZP 11/21 w sprawie

Czytaj więcej
dzialalnosc-gospodarcza-a-sprawa-frankowa

Prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania, a sprawa frankowa

Kredyty frankowe w dużej mierze były udzielane na zakup nieruchomości z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Czytaj więcej
SN-uchwala

Sąd Najwyższy nie ogłosił uchwały III CZP 11/21

Dnia 11 maja 2021r. miała zostać ogłoszona przez Sąd Najwyższy ważna uchwała dla Frankowiczów. Termin

Czytaj więcej
SN-uchwala-frankowicze

Sąd Najwyższy kolejny raz zajął się tematem Frankowiczów

W dniu dzisiejszym w Sądzie Najwyższym zapadła uchwała w sprawie III CZP 6/21 będąca odpowiedzią

Czytaj więcej