W ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny trend w przypadku spraw dotyczących frankowiczów. Większość sądów oddala roszczenia banków o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Co to oznacza dla frankowiczów? Pozew banku – czy należy się go obawiać?
Waloryzacja kapitału – co jeśli sąd oddali pozew banku?
Waloryzacja kapitału i wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału to dwa sformułowania, które wzbudzały wiele emocji wśród kredytobiorców frankowych. Roszczenia banku w tym względzie oznaczały jeszcze do niedawana, że nawet w przypadku unieważnienia umowy kredytowej konieczne będzie zwrócenie bankowi nie tylko wypłaconego kapitału.
Z informacji zebranych przez Kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy wynika, że do marca 2024 r. zapadły co najmniej 302 wyroki dotyczące bankowych pozwów o bezumowne korzystanie z kapitału. Z czego 293 sądy stanęły po stronie frankowiczów. Odmówiły tym samym bankom prawa do dodatkowych roszczeń.
W zakresie dodatkowych roszczeń banków, ostatnie orzecznictwo TSUE całkowicie pozbawiło je możliwości domagania się takich świadczeń. W tym wypadku górę bierze ochrona przewidziana w Dyrektywie 93/13, którą bardzo mocno podkreśla Trybunał w swoich orzeczeniach. Dodatkowo, orzecznictwo krajowe, w tym pierwsze orzeczenia Sądu Najwyższego potwierdzają argumenty Trybunału, odmywając bankom prawa do jakiejkolwiek formy rekompensaty. W tym kontekście pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o cofaniu przez banki powództw nie mogą być zaskoczeniem, gdyż sprawy te z góry były skazane na niepowodzenie.
Pozew banku a wyrok TSUE
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący roszczeń banków zapadł w czerwcu ubiegłego roku. TSUE jednoznacznie wskazał, że banki nie mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Na skutek czego banki zaczęły się powoływać na waloryzację kapitału w oparciu m.in. o inflację. Jednak również i w tym przypadku Trybunał stanął po stronie frankowiczów.
Również jeśli chodzi o sprawy wytaczane bankom przez frankowiczów, orzecznictwo jest już przesądzone, a sądy jednomyślnie wskazują, że w umowach sformułowanych przez banki występują zapisy abuzywne, skutkujące stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej.
Czy frankowicze wygrywają w sądach?
W 2023 roku zapadło ponad 16 tys. wyroków w sprawach frankowych, z czego ponad 3,2 tys. to wyroki prawomocne. W porównaniu do roku 2022 r. jest to dwukrotnie więcej orzeczeń.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż blisko 15.965 wyroków, było korzystnych dla kredytobiorców, co stanowi blisko 97% wszystkich spraw. Nadal najczęstszym rozstrzygnięciem w sprawach frankowych pozostaje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej.
Więcej informacji w artykule dostępnym w serwisie Rzeczpospolita.