Rekordowe wygrane Frankowiczów w maju

9 czerwca 2021

Rekordowe wygrane Frankowiczów w maju

W maju 2021r. zapadła rekordowa ilość wyroków w sprawach Frankowiczów. Aż w 99% przypadków górą byli kredytobiorcy. Sądy orzekły nieważność umowy kredytowej 151 razy.

Pomoc-frankowiczom

Statystyki wygranych w maju

Z danych zgromadzonych przez Votum Robin Lawyers wynika, że w maju bieżącego roku zapadło aż 165 wyroków w sprawach frankowych. To rekordowy wynik, do tej pory najwięcej wyroków (około 150) odnotowano w grudniu 2020r. Zdecydowana większość orzeczeń jest nieprawomocna, natomiast wszystkie wyroki prawomocne jakie zapadły są korzystne dla kredytobiorców.

Jeśli chodzi o rodzaj rozstrzygnięć w dalszym ciągu dominuje ustalanie przez sądy nieważności umowy kredytowej. Spośród 165 otrzymanych wyroków sądy ustaliły nieważność aż 151 razy. Ten trend zaczyna być coraz bardziej widoczny. W chwili obecnej wskaźnik dotyczący orzekania nieważności osiągnął pułap 93%. Przeważa teoria dwóch kondykcji, zgodnie z zapadłą niedawno Uchwałą Sądu Najwyższego III CZP 6/21.

Frankowicze – dalsze prognozy

Analizując zgromadzone dane możemy śmiało stwierdzić, że brak długo wyczekiwanej uchwały III CZP 11/21 nie wpłynął negatywnie na sprawy Frankowiczów znajdujące się na wokandach.

Z moich obserwacji wynika, że sądy wróciły na właściwe tory w zakresie orzekania, w szczególności po 11 maja. Uchwała z 7 maja utwierdziła wszystkich w zakresie słuszności teorii dwóch kondykcji, co widać w zapadających orzeczeniach. Większość kwestii została już wyjaśniona w wcześniejszych uchwałach Sądu Najwyższego i orzeczeniach TSUE, więc sądy nie mają podstaw do zawieszania postępowań sądowych – uważa radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Szacuje się, że w sądach znajduje się już 56 tys. spraw Frankowiczów przeciwko bankom i w dalszym ciągu ich przybywa. Teraz zainteresowanie klientów utrzymuje się na stałym poziomie. Nagłośnienie tematu ugód i oczekiwanie na uchwały SN sprawiły, że kredytobiorcy zaczęli podejmować kroki w swoich sprawach – wskazuje mec. Bochenek.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu na Rp.pl oraz na Parkiet.com gdzie przedstawione zostały obszerniejsze dane.

Czytaj również


Czy zmiana LIBOR-u na SARON wymaga aneksowania umowy?

Z dniem 1. stycznia 2022r. wskaźnik LIBOR z mocy prawa został zastąpiony przez SARON. Czy

Czytaj więcej
wygrane-2021

W 2021 r. Wygraliśmy Ponad 800 Spraw Frankowych!

Za nami kolejny rok zmagań w sprawach frankowych. Rok intensywny w nowe doświadczenia i wyzwania.

Czytaj więcej
wygrane-w-maju-frankowicze

Umowy złotowe także zawierają zapisy niedozwolone! Złotówkowicze ruszą do sądów?

Wśród spraw kierowanych do sądów przeciwko bankom z tytułu wadliwych umów kredytowych prawdopodobnie znajdą się

Czytaj więcej

Rekordowa ilość wyroków frankowych w 2021r. Co przyniesie bieżący rok?

W minionym roku zapadło trzykrotnie więcej wyroków niż w 2020r. Wszystko wskazuje na to, że

Czytaj więcej