Rekordowe wygrane Frankowiczów w maju

9 czerwca 2021

Rekordowe wygrane Frankowiczów w maju

W maju 2021r. zapadła rekordowa ilość wyroków w sprawach Frankowiczów. Aż w 99% przypadków górą byli kredytobiorcy. Sądy orzekły nieważność umowy kredytowej 151 razy.

Pomoc-frankowiczom

Statystyki wygranych w maju

Z danych zgromadzonych przez Votum Robin Lawyers wynika, że w maju bieżącego roku zapadło aż 165 wyroków w sprawach frankowych. To rekordowy wynik, do tej pory najwięcej wyroków (około 150) odnotowano w grudniu 2020r. Zdecydowana większość orzeczeń jest nieprawomocna, natomiast wszystkie wyroki prawomocne jakie zapadły są korzystne dla kredytobiorców.

Jeśli chodzi o rodzaj rozstrzygnięć w dalszym ciągu dominuje ustalanie przez sądy nieważności umowy kredytowej. Spośród 165 otrzymanych wyroków sądy ustaliły nieważność aż 151 razy. Ten trend zaczyna być coraz bardziej widoczny. W chwili obecnej wskaźnik dotyczący orzekania nieważności osiągnął pułap 93%. Przeważa teoria dwóch kondykcji, zgodnie z zapadłą niedawno Uchwałą Sądu Najwyższego III CZP 6/21.

Frankowicze – dalsze prognozy

Analizując zgromadzone dane możemy śmiało stwierdzić, że brak długo wyczekiwanej uchwały III CZP 11/21 nie wpłynął negatywnie na sprawy Frankowiczów znajdujące się na wokandach.

Z moich obserwacji wynika, że sądy wróciły na właściwe tory w zakresie orzekania, w szczególności po 11 maja. Uchwała z 7 maja utwierdziła wszystkich w zakresie słuszności teorii dwóch kondykcji, co widać w zapadających orzeczeniach. Większość kwestii została już wyjaśniona w wcześniejszych uchwałach Sądu Najwyższego i orzeczeniach TSUE, więc sądy nie mają podstaw do zawieszania postępowań sądowych – uważa radca prawny Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Szacuje się, że w sądach znajduje się już 56 tys. spraw Frankowiczów przeciwko bankom i w dalszym ciągu ich przybywa. Teraz zainteresowanie klientów utrzymuje się na stałym poziomie. Nagłośnienie tematu ugód i oczekiwanie na uchwały SN sprawiły, że kredytobiorcy zaczęli podejmować kroki w swoich sprawach – wskazuje mec. Bochenek.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu na Rp.pl oraz na Parkiet.com gdzie przedstawione zostały obszerniejsze dane.

Czytaj również


Niepewna sytuacja banków i kredytobiorców w kontekście kredytów złotowych

Były prezes PKO BP S.A. Zbigniew Jagiełło podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie wskazał, że

Czytaj więcej
frankowicze-sierpien

Frankowicze w sierpniu wygrali 92 procent spraw

W sierpniu zapadło znacznie mniej orzeczeń w porównaniu do rekordowego lipca i czerwca. Wygrane natomiast

Czytaj więcej
kredyt-zlotowy

Złotówkowicze także ruszą do sądów?

Nie tylko Frankowicze mogą czuć się oszukani. Niedozwolone zapisy umowne znajdują się również w umowach

Czytaj więcej
SN

Frankowicze nadal oczekują na Uchwałę Sądu Najwyższego

Posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego odbyło się w planowanym terminie 2. września 2021r., mimo wszystko

Czytaj więcej