Sąd w Katowicach uwzględnił zażalenie banku w głośnym sporze o WIBOR

9 stycznia 2023

Sąd w Katowicach uwzględnił zażalenie banku w głośnym sporze o WIBOR

Katowicki Sąd wydał postanowienie, w którym oddalił wcześniej wydane zabezpieczenie w postaci zawieszenia spłaty WIBOR-u.

WIBOR – postanowienie Sądu

W listopadzie 2022r. Sąd Okręgowy w Katowicach w jednej ze spraw wydał postanowienie skutkujące usunięciem z umowy kredytowej WIBOR-u, co skutkowało obniżeniem raty kredytowej – z kwoty 6700 zł do 1700zł.

Jednak zgodnie z kolejną decyzją wydaną w przedmiotowej sprawie, klientka banku, w której sprawie zapadło głośne postanowienie, ostatecznie jest zobowiązana do spłaty rat kredytowych na wcześniejszych warunkach. Na tym etapie sprawy mamy do czynienia jedynie z postanowieniem sądu a nie ostatecznym rozstrzygnięciem sprawy. Ostateczne stanowisko Sądu poznamy dopiero po wydaniu w sprawie wyroku prawomocnego.

W sprawie, w której sąd uwzględnił zażalenie banku na zabezpieczenie, nie upatrywałbym trendu czy kierunku w jakim może zmierzać orzecznictwo w sprawach WIBOR-owych – ocenia Radca prawny Wojciech Bochenek.

umowy pln

Kredyty PLN

W chwili obecnej, trudno ocenić jak finalnie zakończą się tego typu spory. Jak wynika z uzyskanych informacji, pojawiają się już pierwsze wyroki unieważniające umowy kredytów złotówkowych. Jednak orzecznictwo w tego typu sprawach dopiero się kształtuje.


Wraz z napływem kolejnych spraw WIBOR-owych, sądy zaczną procedować pierwsze sprawy oraz wydawać wyroki, które będą kształtowały orzecznictwo w tej kategorii spraw. Dopiero te wydarzenia zobrazują nam jakie stanowisko prezentują sądy oraz w którym kierunku może ukształtować się linia orzecznicza
– mówi mec. Wojciech Bochenek.

Więcej informacji na stronie Prawo.pl

Czytaj również


kredyty hipoteczne

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego a zwrot kosztów – wkrótce wyrok TSUE

W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego kredytobiorca otrzymuje proporcjonalny zwrot kosztów związany z wysokością rat

Czytaj więcej
wyrok tsue frankowicze

Bezumowne korzystanie z kapitału a wyrok TSUE C-395/21

Dnia 12 stycznia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok w sprawie litewskiej

Czytaj więcej
frankowicze wyroki

W grudniu zapadła rekordowa ilość wyroków prawomocnych

W grudniu 2022r. nasza kancelaria uzyskała łącznie 847 wyroków w sprawach frankowych. Wśród nich znalazło

Czytaj więcej

Spodziewamy się rekordowego roku dla Frankowiczów

W bieżącym roku spodziewamy się rekordowej ilości wyroków prawomocnych oraz napływu do sądów nawet 50

Czytaj więcej