Bieżący rok powinien okazać się rekordowy dla Frankowiczów. Banki zawiązują coraz większe rezerwy, licząc się tym samym ze stratami jakie będą musiały ponieść. Ukształtowana na przestrzeni ostatnich lat linia orzecznicza jest dla kredytobiorców szczególnie sprzyjająca.

Frankowicze – statystyki

Ubiegły rok był dla Frankowiczów rekordowy. W roku bieżącym spodziewamy się jeszcze większej ilości wyroków sądów.

Zeszły rok był rekordowy pod względem liczby orzeczeń sądowych w sprawach frankowych zarówno w I jak i II instancji. Oceniam, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Punktem wyjścia na 2023 r., w mojej ocenie, będzie wolumen ok. 1.200 wyroków miesięcznie w skali całego rynku – ocenia Radca prawny Wojciech Bochenek.

Spodziewam się, że w niektórych miesiącach 2023 roku sądy mogą wydawać ponad 2 tys. wyroków frankowych miesięcznie – wskazuje prawnik.

Wkrótce wyrok TSUE

Zdaniem mecenasa Bochenka do rekordowej ilości rozstrzygnięć w roku bieżącym przyczyni się orzeczenie TSUE, w którym spodziewane jest ugruntowanie linii orzeczniczej w zakresie tzw. bezumownego korzystania z kapitału.

Przy pozytywnej dla konsumentów decyzji TSUE, dotyczącej kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, nastąpić może poruszenie kredytobiorców podobne, jak po sprawie państwa Dziubak w 2019 roku. Banki formułując te roszczenia chciały niejako odstraszyć i zniechęcić kredytobiorców do wytaczania kolejnych powództw. Prokonsumencki wyrok sprawi, że zainteresowanie klientów pozywaniem banków będzie większe – twierdzi mec. Bochenek.

Pomoc-frankowiczom

Coraz większe rezerwy

Banki próbują zminimalizować koszty związane z masowym unieważnianiem przez sądy umów kredytowych poprzez próby ugodowego zakończenia sporu. Z danych przekazanych przez PKO BP S.A. wynika, że do tej pory zawartych zostało 20 tys. ugód z frankowiczami.

Zgodnie z udostępnionymi informacjami, łączna wartość zawiązanych przez banki rezerw przeznaczonych na rozliczenia z kredytobiorcami, w ubiegłym roku wyniosła 26-27 mld zł! Mimo ogromnych strat, spowodowanych masowym unieważnianiem umów kredytowych, nic nie wskazuje aby kondycja finansowa banków w chwili obecnej uległa pogorszeniu.

Więcej informacji tutaj.