Wyroki sądów krajowych w listopadzie

5 grudnia 2019

Wyroki sądów krajowych w listopadzie

W listopadzie sądy krajowe wydały 54 wyroki w sprawach hipotek walutowych, niemal 75% było korzystnych dla kredytobiorców. Wśród orzeczeń tylko 11 wyroków jest prawomocnych, a w ich przypadku frankowicze wygrali w 6 postępowaniach. Tym samym można zaobserwować powolne wyrównywanie się liczby prawomocnych orzeczeń na korzyść kredytobiorców oraz banków. Dotychczas widoczna była nieznaczna przewaga banków, który wygrywały w sądach wyższej instancji.

Wyrok TSUE z pewnością stanowi uzupełnienie linii orzeczniczej jaką ostatnio wyznaczyły sądy powszechne. Argumenty zawarte w uzasadnieniu wyroku TSUE wpłynęły na sądy, co obrazują zapadające niedawno wyroki, które jednak w sposób niejednolity oceniają skutek nieuczciwości postanowień umownych – mówi mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych s.k. – Zapadłe ostatnio rozstrzygnięcia w sądach II instancji, zwłaszcza w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie, są bardzo zróżnicowane i specyficzne, niektóre składy sędziowskie przychylają się do twierdzeń powodów w zakresie nieuczciwości postanowień umownych, opierają jednak swoje rozstrzygnięcia o teorię salda, co skutkuje przegraną kredytobiorców. W mojej ocenie w tego typu sprawach zastosowanie powinna mieć teoria dwóch kondycji, co wynika z przepisów kodeksu cywilnego. Orzecznictwo cały czas się kształtuje – komentuje mecenas Bochenek.

Eksperci zajmujący się zagadnieniami związanymi z kredytami frankowymi zwracają uwagę na różnicę w zakresie orzeczeń wydawanych przez sądy powszechne. Sądy znacznie częściej wydają wyroki mówiące o unieważnieniu umowy niż jej odfrankowieniu, czyli przewalutowaniu na złote z pozostawieniem stawki LIBOR. Jest to rozwiązanie preferowane przez kredytobiorców, którzy postrzegają je jako korzystniejsze przede wszystkim ze względu na brak konieczności dokonywania wzajemnych rozliczeń z bankiem. Natomiast w przypadku Sądu Najwyższego można zaobserwować jednolitą linie orzeczniczą, w którym przeważają wyroki dotyczące odfrankowienia.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na stronie Rzeczpospolitej.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Czy zmiana LIBOR-u na SARON wymaga aneksowania umowy?

Z dniem 1. stycznia 2022r. wskaźnik LIBOR z mocy prawa został zastąpiony przez SARON. Czy

Czytaj więcej
wygrane-2021

W 2021 r. Wygraliśmy Ponad 800 Spraw Frankowych!

Za nami kolejny rok zmagań w sprawach frankowych. Rok intensywny w nowe doświadczenia i wyzwania.

Czytaj więcej
wygrane-w-maju-frankowicze

Umowy złotowe także zawierają zapisy niedozwolone! Złotówkowicze ruszą do sądów?

Wśród spraw kierowanych do sądów przeciwko bankom z tytułu wadliwych umów kredytowych prawdopodobnie znajdą się

Czytaj więcej

Rekordowa ilość wyroków frankowych w 2021r. Co przyniesie bieżący rok?

W minionym roku zapadło trzykrotnie więcej wyroków niż w 2020r. Wszystko wskazuje na to, że

Czytaj więcej