Kurs franka szwajcarskiego osiągnął rekordowo wysoki poziom. To największy wzrost od 2015 r. Frankowicze zapłacą jeszcze wyższe raty kredytowe.

Rekordowo wysoki kurs CHF

W dniu 16 czerwca Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował o podwyżce stóp procentowych o 0,5 pkt. proc. To pierwszy wzrost stóp w Szwajcarii od 15 lat. Mimo, że inflacja w Szwajcarii nie osiągnęła tak wysokiego poziomu (wynosi 2,9 proc) jak w przypadku innych krajów europejskich, decyzja ta była wielkim zaskoczeniem. Szacuje się, że to dopiero początek podwyżek, według ekspertów w nadchodzącym roku osiągnięty zostanie poziom 1,5 proc. Aktualnie poziom ten wynosi minus 0,25 proc.

Skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej i idącą w ślad za nią postępującą inflację, odczują także kredytobiorcy posiadający kredyty powiązane z walutą franka szwajcarskiego. Problem dotyczy dość sporej części społeczeństwa – ze zgromadzonych danych wynika, że wartość portfela spraw frankowych wynosi łącznie aż 73mld zł!

Spodziewany jest wzrost oprocentowania kredytów CHF spowodowany wzrostem stóp procentowych. Także wysokość rat kredytowych poszybuje w górę, już w najbliższych miesiącach.

Kurs euro obecnie wynosi 4,67 zł a kurs franka szwajcarskiego przekroczył poziom 4,68 zł!

Więcej szczegółowych informacji znajdą Państwo na portalu 300gospodarka.pl