Ilość spraw frankowych znajdujących się na etapie postępowania sądowego sukcesywnie się zwiększa. Czym spowodowane jest rosnące wśród kredytobiorców zainteresowanie skierowaniem sprawy na drogę sądową?

Pomoc-frankowiczom

Kredyt frankowy

Zgodnie z danymi za I kwartał 2022r. do sądów wpłynęło prawie 17 tys. spraw. Zdaniem zastępcy dyrektora generalnego w polskim oddziale Raiffeisen Banku International, Adriana Sejdak w II kwartale napływ nowych spraw był mniejszy o około 20 proc. w odniesieniu do I kwartału.

Inne spostrzeżenia mają prawnicy reprezentujący Frankowiczów, którzy obserwują rosnący napływ spraw.

W ostatnim czasie widać zwiększenie zainteresowania klientów naszą usługą i podjęciem działań na drodze sądowej — mówi Radca prawny Wojciech Bochenek.

Pomimo wakacji dostrzegamy duże zainteresowanie klientów, którzy szukają rozwiązania dla swojej sytuacji prawnej i życiowej, a przy aktualnych propozycjach ugodowych oraz konieczności przejścia na stopę WIBOR, droga sądowa wydaje się najrozsądniejszą ścieżką działania — dodaje prawnik.

Aktualnie na drodze postępowania sądowego znajduje się 24 proc. spraw spośród wszystkich spraw dotyczących hipotek frankowych.

Frankowicze w sądach

Na rosnące zainteresowanie usługami prawnymi w zakresie unieważnienia czy odfrankowienia umowy kredytowej ma wpływ wysoki kurs franka sięgający aktualnie blisko 4,9zł oraz podniesienie w ostatnim czasie przez Szwajcarski Bank Narodowy stóp procentowych. Co więcej, spodziewane są kolejne podwyżki w nadchodzących miesiącach.

Frankowicze w związku z powyższym płacą jeszcze wyższe raty a ich saldo zadłużenia wzrasta. To wystarczająco skuteczny motywator do podjęcia działania. Program ugód niestety nie zredukował znacząco problemu Frankowiczów. Warunki proponowane przez banki w zdecydowanej większości nie satysfakcjonują kredytobiorców.

Więcej danych na businessinsider.