Dnia 16 lutego 2023r. TSUE kolejny raz wypowiedział się w kwestii bezumownego korzystania z kapitału pozbawiając banki wątpliwości co do możliwości dochodzenia od kredytobiorców roszczeń.

TSUE korzystny dla Frankowiczów

Dzisiejsza opinia Rzecznika Generalnego TSUE C-520/21 nie pozostawia złudzeń: żądania banków w przedmiocie bezumownego korzystania z kapitału są niezasadne.

Jeśli wydana opinia zostanie podtrzymana przez TSUE można spodziewać się kolejnej fali pozwów przeciwko bankom. Co więcej, zgodnie z opinią Rzecznika Generalnego, nic nie stoi na przeszkodzie aby to kredytobiorcy żądali od banku opłat za korzystanie z ich kapitału. Zasadność tego typu roszczeń rozstrzygną polskie sądy.

Komentarza w sprawie na łamach Biznes PAP udzielił Radca prawny Wojciech Bochenek:

Rzecznik Generalny TSUE po raz kolejny stanął po stronie kredytobiorców frankowych, wskazując, że treść dyrektywy 93/13 nie stoi na przeszkodzie, aby konsumenci mogli dochodzić zwrotu nie tylko uiszczonych rat, odsetek od dnia wezwania, ale również dodatkowych roszczeń. Natomiast ocena prawna tego typu roszczeń należy do sądu krajowego. Jednocześnie Rzecznik Generalny wskazała, że dyrektywa 93/13 stoi na przeszkodzie, aby takich dodatkowych roszczeń mogły domagać się banki.