Warszawski Sąd Administracyjny postanowieniem z 26 stycznia 2023r. skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej cztery pytania prejudycjalne w przedmiocie skarg złożonych na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A. Prawdopodobnie do czasu ogłoszenia decyzji w tej sprawie, wszystkie postępowania zostaną przez WSA zawieszone.
Pytania WSA do TSUE
Pierwsze pytanie będzie istotne szczególnie dla tych kredytobiorców którzy nie zdecydowali się na zaskarżenie decyzji BFG. Zasadniczą kwestią pozostaje ustalenie czy wyrok wydany w sprawie skarg na decyzję BFG będzie wiążący dla wszystkich kredytobiorców, których problem dotyczy (także tych którzy nie złożyli skargi).
W drugiej kolejności Warszawski Sąd dąży do ustalenia w jaki sposób należy ustosunkować się do skarg składanych indywidualnie i wskazuje, że zgodnie z przepisami prawa skargę można było złożyć także zbiorowo, co znacznie przyspieszyłoby wydanie przez Sąd decyzji w sprawie.
Odpowiedź na trzecie i czwarte pytanie będzie miało wpływ na to, czy kredytobiorcy będą mogli dochodzić odszkodowań od realnego dłużnika – Skarbu Państwa oraz czy decyzja BFG nie została wydana z naruszeniem prawa.
Getin Noble Bank SA – Co dalej?
Podsumowując, do TSUE trafiły cztery pytania prejudycjalne. Zdaniem prawników powinno być ich znacznie więcej a Sąd nie spytał o kluczowe kwestie – dokonanie weryfikacji czy kredytobiorcy Getin Noble Bank S.A. zostali potraktowani zgodnie z prawem unijnym.
Żadne z pytań prejudycjalnych nie dotyczy bezpośrednio kwestii wzajemnej relacji pomiędzy przepisami chroniącymi prawa konsumentów w UE a przepisami określającymi zasady przeprowadzania procedury przymusowej restrukturyzacji. Zadanie takiego pytania wydaje się celowe – uważa mecenas Tomasz Zaremba z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.
Jak słusznie wskazują prawnicy, przeniesienie aktywów Getin Noble Banku S.A. do nowego podmiotu (Velobanku) z jednoczesnym pozostawieniem kredytów frankowych w Getin Noble Banku S.A., znajdującym się w przymusowej restrukturyzacji wiąże się z pozbawieniem tysięcy kredytobiorców możliwości skutecznego odzyskania swoich wierzytelności.
Więcej informacji na Prawo.pl