Ostatnie miesiące były trudne również dla kredytobiorców frankowych Przyczynił się do tego między innymi rosnący kurs waluty, który przełożyć się nie tylko na wysokość całkowitego zadłużenia, ale również poszczególnych rat. Czy wznowienie pracy sądów to szansa dla frankowiczów?
Wznowienie pracy sądów
W ostatnich miesiącach praca sądów ze względu na obowiązujące obostrzenia koncentrowała się przede wszystkim na przyjmowaniu pozwów – biura podawcze działały w normalnym trybie. Obecnie sądy wznowiły swoją działalność, a wielu frankowiczów czeka na wyznaczenie nowego terminu rozprawy w swojej sprawie. Niestety wciąż są to bardzo odległe terminy. Szansą na zmiany w tym względzie mogą być regulacje zawarte w tarczy antykryzysowej, takie jak zdalne rozprawy czy możliwość wydawania wyroków na posiedzenie niejawnym.
Frankowicze kontra banki
Dodatkowe utrudnienia z jakimi mierzą się frankowicze w ostatnich miesiącach to między innymi wydłużony czas oczekiwania na dokumentację z banku, która jest niezbędna do sprecyzowania wysokości roszczenia.
Dodatkowo mamy do czynienia z sytuacjami, w których otrzymana dokumentacja jest niekompletna lub zawiera błędy, np. wnioskowaliśmy o zestawienie rat kapitałowo-odsetkowych, a otrzymujemy tylko zestawienie rat odsetkowych. Powyższe utrudnienia sprawiają, że w sprawie zachodzi konieczność podjęcia dodatkowych czynności, co wydłuża czas prowadzenia konkretnej sprawy. Kolejnym problemem są zawyżone koszty uzyskania dokumentacji kredytowej z banku, które wahają się od kilkudziesięciu do nawet 2 tys. zł. (w incydentalnych przypadkach). Warto podkreślić, że tematem kosztów sporządzenia dokumentacji bankowej zainteresował się również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wziął pod lupę opłaty pobierane przez 15 banków – komentuje mecenas Wojciech Bochenek.
Nie bez znaczenia dla wielu kredytobiorców frankowych pozostaje kurs waluty, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy znacząco wzrósł. Jest to z pewnością dodatkowe obciążenie dla budżetu domowego kredytobiorców, które utrzymuje się już od stycznia 2020 r. i trudno prognozować kiedy może ulec zmianie. Obecnie jedynym skutecznym sposobem działania, który może mieć wpływ na sytuację frankowiczów to skierowanie sprawy do sądu, dzięki czemu może dojść do unieważnienia lub odfrankowienia umowy kredytowej.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu.