Wysoki kurs franka szwajcarskiego oraz wyjątkowo korzystne orzecznictwo dla Frankowiczów przekłada się na zwiększoną ilość spraw sądowych. Banki sukcesywnie zwiększają rezerwy na ryzyko finansowe.

Frankowicze – aktualności

Liczba spraw frankowych znajdujących się na wokandach sądów ciągle rośnie. Aktualnie w sądach znajduje się 95 tys. spraw frankowych. To oznacza, że co czwarty Frankowicz zdecydował się na skierowanie sprawy nieuczciwej umowy kredytowej na drogę postępowania sądowego.

Bankami przeciwko którym toczy się najwięcej postępowań są odpowiednio mBank S.A., PKO BP S.A. oraz Bank Millennium S.A.

Pomimo okresu wakacyjnego, który od zawsze kojarzony jest z pewnym rozluźnieniem i spowolnieniem branży usług prawnych, w tym roku odnotowujemy rekordowe zainteresowanie klientów naszą usługą. Z pewnością takiego zainteresowania nie zauważyliśmy w ubiegłym roku — zauważa Radca prawny Wojciech Bochenek.

Banki ponoszą straty

Podwyższanie w ostatnim czasie stóp procentowych oraz brak możliwości skorzystania przez Frankowiczów z wakacji kredytowych to kolejne czynniki, które mogą motywować kredytobiorców do podjęcia kroków prawnych w swoich sprawach.

Statystyki jednoznacznie pokazują, że stroną dominującą i wygrywającą ponad 95 proc. spraw są Frankowicze. Spodziewane są kolejne rekordy, jeśli chodzi o napływ nowych spraw.

Ostatnie miesiące roku mogą być również rekordowe, jeśli chodzi o liczbę wytaczanych powództw — uważa mec. Bochenek.

W związku z tym, wysokość zawiązanych rezerw na ryzyko finansowe dziewięciu banków posiadających największy udział w portfelu kredytowym wynosi blisko 23,9 mld zł. Pionierem w tym przypadku jest PKO BP S.A., którego rezerwy stanowią 39 proc. portfela wszystkich hipotek frankowych.

Co więcej, banki poniosły dodatkowe koszty w związku z objęciem portfela swoich spraw ugodami.  

Więcej informacji na portalu Businessinsider.