Pozwy w sprawach frankowych

18 sierpnia 2020

Pozwy w sprawach frankowych

Sądy krajowe nie pozostały obojętne na pandemię koronawirusa i związane z tym obostrzenia. Wiele spraw zostało zawieszonych, jednak obecnie – po kilku miesiącach stagnacji można zauważyć, że frankowicze są bardziej skorzy do skierowania swojej sprawy na drogę postępowania sądowego. Jak wygląda aktualna sytuacja frankowiczów? Czy liczba pozwów w sprawach bankowych wciąż rośnie?

kancelaria pomoc frankowiczom

Frankowicze – aktualna sytuacja

W opinii ekspertów najbliższe miesiące będą kluczowe dla kredytobiorców posiadających kredyt denominowany lub indeksowany do franka szwajcarskiego. Znaczący wpływ miał na to między innymi wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zapadł w sprawie Państwa Dziubak w ubiegłym roku.

Ostatnie miesiące przyniosły wiele wyroków w sprawach frankowych uwzględniające powództwa frankowiczów. Jest widoczne zwłaszcza teraz, gdy na wokandy wracają postępowania, które były zamrożone w czasie pandemii. Znajduje to odzwierciedlenie w ilości wyroków, jakie zapadły w ostatnim czasie:

  • w I kwartale 2020 r. na korzyść frankowiczów zakończyło się 127 spraw,
  • w II kwartale 2020 r. spraw było zdecydowanie mniej, z czego 67 rozstrzygnięto na korzyść frankowiczów,
  • w III kwartale 2020 r., dotychczas zapadło 89 wyroków korzystnych dla frankowiczów.

Nieważność czy odfrankowienie umowy?

Większość wyroków na korzyść frankowiczów dotyczyła unieważnienia umowy, było to blisko 75% postępowań.

Pewne rozbieżności można zaobserwować w skutkach korzystnych orzeczeń, gdyż część sądów obstaje przy stwierdzeniu nieważności całej umowy kredytowej, a inne uznają, że umowa może nadal wiązać strony, jednak bez nieuczciwego mechanizmu przeliczeniowego – komentuje mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych s.k.

Ponadto rozbieżności mogą dotyczyć również tożsamych wzorców umownych. Oznacza to, że ta sama umowa w ocenie jednego sądu może zostać uznana za nieważną, a w przypadku innego obowiązywać bez nieuczciwych postanowień umownych.

Brak jednolitej linii orzeczniczej nie zniechęca frankowiczów. Im więcej orzeczeń korzystnych dla kredytobiorców tym więcej osób, które mają kredyt we frankach decyduje się powierzyć swoją sprawę profesjonalistom i skierować ją do sądu. Nie bez znaczenia jest fakt, że z każdym miesiącem przedawniają się kolejne raty.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


PKO BP chce ugód czy zabezpieczenia swoich roszczeń?

Bank PKO BP dnia 4. października uruchomił proces zawierania ugód z kredytobiorcami. Do tej pory

Czytaj więcej
sredni-NBP

Kurs średni NBP w sprawach frankowych – argumentacja prawna kontra argumentacja banków

Na początku września TSUE rozpatrując sprawę węgierską wskazał na możliwość zastąpienia abuzywnych zapisów umownych średnim

Czytaj więcej
wygrane-wrzesien

Wygraliśmy 71 spraw frankowych we wrześniu!

Po podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć naszej kancelarii pora na podsumowanie ostatniego miesiąca, który pod każdym względem

Czytaj więcej

Czy mediacja przed KNF przerywa bieg przedawnienia banków?

Program ugód PKO BP, który wystartował 4. października br. nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem

Czytaj więcej