Po podwyżce stóp procentowych w Szwajcarii i ponownym wzroście rat kredytowych, do sądów prawdopodobnie ruszą kolejni Frankowicze.

Pomoc-frankowiczom

Zaskakująca decyzja Szwajcarii

W miniony czwartek Narodowy Bank Szwajcarii zdecydował o wzroście stóp procentowych. Aktualnie poziom głównej stopy referencyjnej w Szwajcarii wynosi -0,25 proc. To odpowiedź na obawy związane z panującą inflacją.

Decyzja NBS uderzy w sytuację Frankowiczów, którzy już w najbliższych miesiącach zapłacą wyższe raty. Wzrośnie także ich saldo zadłużenia. Taki obrót sprawy może nakłonić kolejnych kredytobiorców do podjęcia kroków prawnych mających na celu uregulowanie sytuacji z bankiem.

Frankowicze wygrywają w sądach

Aktualne orzecznictwo szczególnie sprzyja kredytobiorcom a korzystnych orzeczeń prawomocnych z miesiąca na miesiąc przybywa.

Bieżący rok powinien być rekordowy pod względem liczby wyroków prawomocnych, które już pod koniec ubiegłego roku stanowiły znaczną część wszystkich zapadłych orzeczeń. Za prawomocnymi rozstrzygnięciami będzie podążało zagadnienie rozliczenia się kredytobiorcy z bankiem oraz ewentualne uregulowanie stanu prawnego nieruchomości przez wykreślenie hipoteki – ocenia Radca prawny Wojciech Bochenek.

Już w minionym roku statystyki dotyczące spraw Frankowiczów wyglądały bardzo obiecująco – kredytobiorcy wygrywali około 90 proc. spraw. W ostatnich miesiącach bieżącego roku sądy lawinowo unieważniają umowy kredytowe a odsetek korzystnych orzeczeń jest jeszcze wyższy.

Więcej informacji znajdą Państwo na portalu Wyborczej.