Od 3 października 2019 r., kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie państwa Dziubak, oczekiwano, jak do sprawy odniesie się Sąd Okręgowy w Warszawie. Podczas piątkowej rozprawy zapadł wyrok mówiący o unieważnieniu kredytu hipotecznego, jest to stanowisko zgodne z wcześniej opublikowanym przez Trybunał.
Orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie jest kolejnym instrumentem, który można wykorzystać w walce z bankiem. Należy do nich również stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym Urząd jednoznacznie wskazał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy, a także wsparcie Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Finansowego.
Mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych, będącej częścią GK VOTUM podkreślał, że piątkowy wyrok jest istotnym podsumowaniem październikowego orzeczenia TSUE.
Dzisiejszy wyrok unieważniający umowę kredytu hipotecznego z mechanizmem indeksacji do waluty CHF, jest zgodny z zapadłym wyrokiem TSUE, który rozstrzygnięcie o skutku uznania warunku umownego za nieuczciwe postanowienie umowne pozostawił, każdorazowo do indywidualnej decyzji sądu krajowego – powiedział mecenas Wojciech Bochenek.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu wyborcza.biz