Zawieszenie spłaty rat kredytu może uniemożliwić dochodzenie roszczeń

17 marca 2020

Zawieszenie spłaty rat kredytu może uniemożliwić dochodzenie roszczeń

W ostatnim czasie głównym tematem jaki pojawia się w mediach są doniesienia związane z koronawirusem, w tym również te dotyczące czasowego zawieszenia spłaty rat kredytów. Warto jednak wiedzieć, że może to spowodować trudności w późniejszym dochodzeniu roszczeń. Głos w tej sprawie zabrał mecenas Wojciech Bochenek.

 

Chcę otrzymać profesjonalną pomoc prawną

 

Umowy kredytowe dotyczące kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty franka szwajcarskiego mogą zawierać zapisy, które w momencie wprowadzenia możliwości czasowego zawieszenia spłaty rat kredytów w związku z epidemią uniemożliwią w późniejszym czasie dochodzenie roszczeń.

Przy okazji pojawiających się informacji o możliwym zawieszeniu płatności rat w związku z rosnącym zagrożeniem, warto dokładnie zapoznać się z treścią porozumienia czy aneksu, który będzie zaproponowany kredytobiorcy. Doświadczenie pokazuje, że w takim dokumencie mogą znaleźć się zapisy utrudniające lub uniemożliwiające późniejsze dochodzenie roszczeń od banku – komentuje radca prawny Wojciech Bochenek.

Ponadto ekspert wskazuje, że w ostatnim czasie rośnie liczba argumentów dla frankowiczów, którzy jeszcze nie zdecydowali się na skierowanie swojej sprawy do sądu.

Aktualny wzrost kursu CHF, orzecznictwo w sprawach frankowych kształtujące się na poziomie ponad 80% wygrywanych spraw przez kredytobiorców, czy prokonsumenckie stanowisko zajęte przez Sąd Najwyższy w wyrokach zapadłych w 2019 r (np. wyrok z dnia 27.11.2019 r. sygn. akt II CSK 483/18) to tylko niektóre z nich. Od tej decyzji kredytobiorców nie powinien również odwlec rozprzestrzeniający się koronawirus – powiedział mecenas Wojciech Bochenek.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował w czwartek wprowadzenie możliwości zawieszenia spłaty kredytów na okres kilku miesięcy i poinformował, że liczy, iż w związku z pozytywną odpowiedzią sektora bankowego do poniedziałku zostanie uzgodniona formuła realizacji tej propozycji.

W odpowiedzi, prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz poinformował, że ZBP będzie rekomendował bankom stosowanie uproszczonej procedury w przyznawaniu karencji w spłacie kredytów. ZBP podkreślił, że zobowiązania te będą regulowane przez klientów, tylko w odłożonym terminie.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu wyborcza.pl

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Argumenty prawne kontra argumenty ekonomiczne – polemika z tezami prof. L. Balcerowicza

W ostatnim czasie w mediach temat dotyczący sporu o kredyty frankowe był wielokrotnie poruszany. Niewątpliwie

Czytaj więcej

Działanie sądów i rozpatrywanie spraw frankowych w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19)

Panujący stan pandemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) wpływa na wszystkie obszary życia gospodarczego, społecznego oraz

Czytaj więcej

Frankowicze nadal wygrywają – statystyki z marca

Podsumowując ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych w marcu, można zauważyć utrzymujący się - korzystny trend

Czytaj więcej

Kwiecień nowym miesiącem frankowiczów?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata! Nie da się ukryć, że kwiecień jest

Czytaj więcej