Od grudnia zeszłego roku Frankowicze zasypywani są informacjami dotyczącymi ugód jakie proponują banki. Jednocześnie oczekujemy na Uchwałę Sądu Najwyższego zaplanowaną na 25 marca br., która w dużej mierze powinna ujednolicić orzecznictwo w sprawach frankowych. O czym aktualnie powinni wiedzieć Frankowicze?

kancelaria pomoc frankowiczom

Ugody z bankiem

Kilka tygodni wcześniej informowaliśmy, iż Przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski wystąpił do banków z prośbą o zaoferowanie swoim klientom możliwości przewalutowania kredytów hipotecznych na kredyty złotowe. Niektóre z banków zwróciły się do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o wsparcie w tym zakresie (pisaliśmy o tym tutaj). NBP przedstawił pewnego rodzaju warunki, które musiały zostać spełnione. Jednym z nich jest przystąpienie do inicjatywy większej ilości banków. Jak donoszą media, nie wszystkie banki zamierzają przyłączyć się do inicjatywy. Aktualnie wiadomo, że Raiffeisen International AG nie zdecydował się na przedstawianie kredytobiorcom propozycji ugód. Możliwe, że na przestrzeni nadchodzących tygodni, kolejne banki także się wycofają.

Czy kredytobiorcy którzy jeszcze nie zdecydowali się na podjęcie działań w swoich sprawach powinni oczekiwać na propozycje ugód? Czy słuszniejszą decyzją jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego?

Jak wskazuje mec. Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym dla Gazety WyborczejUpływ czasu nie jest sprzymierzeńcem kredytobiorców, którym z każdym miesiącem przedawniają się możliwe do odzyskania raty. Biorąc pod uwagę wspomniany bieg terminu przedawnienia, frankowicze przede wszystkim nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji o uregulowaniu swojej sytuacji wynikającej z posiadania kredytu. I to bez względu na to, czy ostatecznie ich sprawa zakończy się wyrokiem czy ugodą. Każde postępowanie wymaga bowiem uzyskania chociażby historii spłat i przeanalizowania zakresu przysługujących roszczeń oraz możliwych do uzyskania korzyści. A takie czynności wymagają czasu. Nie można również zapominać, że kredytobiorcy frankowi już teraz zdecydowanie wygrywają w sądach – to 92 proc. wygranych w 2020 r.

Wyrok korzystniejszy niż ugoda?

W ocenie Prezesa Votum Robin Lawyers, Kacpra Jankowskiego propozycje ugód są mniej atrakcyjne finansowo dla Frankowiczów. Natomiast trudno ocenić korzyści, jakie mogłyby wyniknąć z ich zawarcia, jako że nie zostały przedstawione żadne szczegóły tych propozycji. Jak wskazuje mec. Bochenek należy do tych zagadnień podjeść ostrożnie, gdyż niejasna pozostaje kwestia rozliczenia zarówno przeszłości jak i przyszłości dot. WIBOR-u. Po zawarciu ugody, kredyt zostałby przewalutowany, zmiana nastąpiłaby również w kwestii oprocentowania, co wiąże się z przejściem na WIBOR. Niewykluczone, że w nadchodzących latach nastąpi wzrost WIBOR-u co wpłynie również na wzrost wysokości kolejnych rat kredytu. Nie ulega wątpliwości, że propozycje banków są mniej atrakcyjne finansowo, niż korzystny wyrok w sądzie, zarówno w zakresie stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, jak również jej odfrankowienia – mówi prezes VRL Kacper Jankowski.

Uchwała Sądu Najwyższego na którą wszyscy z niecierpliwością oczekujemy zapewne ujednolici orzecznictwo w sprawach frankowych. Po zapoznaniu się z treścią uchwały oraz po dokonaniu dokładnej analizy propozycji ugód ze strony banków Frankowicze będą mogli obrać właściwy kierunek działania.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu na portalu Wyborcza.