W lutym zapadła rekordowa ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych. Odnotowano również znaczny wzrost jeśli chodzi o liczbę wyroków prawomocnych.

Pomoc-frankowiczom

Frankowicze wygrali 97 proc. spraw

W lutym br. zapadło co najmniej 530 wyroków w sprawach frankowych – wynika z danych zgromadzonych przez Votum Robin Lawyers. Do tej pory najwięcej, 480 rozstrzygnięć odnotowano w grudniu ubiegłego roku.

W lutym aż 97 proc. stanowiły wyroki korzystne dla kredytobiorców! Prawie wszystkie rozstrzygnięcia skutkowały ustaleniem nieważności umowy kredytowej. Aktualnie, odfrankowienie jest już rzadkością.

Frankowicze w lutym łącznie otrzymali aż 117 wyroków prawomocnych i wszystkie z nich były korzystne dla kredytobiorców. Dla porównania – w styczniu, prawomocnych rozstrzygnięć było 95.

Oczekując na orzeczenie TSUE

Mimo ugruntowanej, korzystnej dla kredytobiorców linii orzeczniczej wciąż niektóre kwestie wymagają uściślenia. Jedną z nich jest sposób rozliczenia stron w przypadku uznania przez sąd umowy za nieważną. Powstały niejasności dotyczące terminu, od którego należy liczyć bieg przedawnienia roszczeń. Kolejne pytanie dotyczy możliwości żądania opłat za korzystanie z kapitału. Trybunał Sprawiedliwości nie wydał w dniu 17 marca br. oczekiwanego wyroku w sprawach C-80/21, C-81/21 oraz C-82/21. Stanowisko TSUE poznamy prawdopodobnie w ciągu nadchodzących miesięcy.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Businessinsider.