Z ankiety przeprowadzonej przez Rzeczpospolitą wynika, że eksperci oczekują niekorzystnego wyroku dla banków w sprawie bezumownego korzystania z kapitału.

TSUE – Bezumowne korzystanie  z kapitału

Spośród 16 ankietowanych analityków, żaden nie wykluczył możliwości, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogóle nie poruszy kwestii praw kredytodawców. Jedynie jedna osoba zasugerowała, że według jej zdania Trybunał mógłby wydać korzystne dla banków orzeczenie. Pozostałe 15 osób jest zdania, że Trybunał podejdzie do sprawy w sposób surowy wobec banków, odmawiając im prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału.

Zgodnie z opinią Rzecznika Generalnego TSUE z lutego tego roku, wynika, że zgodnie z unijnymi przepisami konsumenci mają prawo domagać się od banku dodatkowych świadczeń, a ostateczną decyzję w tej sprawie powinien podjąć sąd krajowy. Jednakże, Rzecznik Generalny jednoznacznie wskazał, że bankom absolutnie nie przysługuje takie prawo.

frankowicze-pozwy

Według Związku Banków Polskich, obecnie szacuje się, że liczba pozwów od osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich wynosi około 130 tysięcy. Ta liczba stanowi około jednej trzeciej wszystkich aktywnych umów hipotecznych kredytów powiązanych z CHF.

Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu lub na stronie Rzeczpospolitej.