Wydarzenia z ostatnich dni znacząco wpłynęły na zmianę wysokości kursu franka szwajcarskiego. Aktualnie wynosi on 4,70zł i jest najwyższy w historii!
Frankowicze – wzrost franka
Szwajcaria w związku ze zmianą polityki neutralności, odegrała kluczową rolę jeśli chodzi sankcje nałożone na Rosję. Swoją decyzję o przystąpieniu do sankcji nałożonych przez Unię Europejską ogłosiła w poniedziałek 28. lutego. Wszelkie aktywa zgromadzone przez rosyjskich oligarchów i rosyjskie firmy w Szwajcarii zostały zamrożone.
Od początku roku kurs franka urósł o 6,5 proc., a od września ubiegłego roku o blisko 14 proc. To oznacza wzrost wysokości salda zadłużenia kredytobiorców oraz zmianę wysokości miesięcznych rat.
Frank od lat postrzegany jest jako tzw. bezpieczna przystań – nie traci na wartości a ewentualne kryzysy mogą walutę szwajcarską wręcz wzmocnić.
Dodatkowo frank jest walutą powszechnie utrzymywaną przez banki centralne w ramach aktywów rezerwowych, co intensyfikuje poczucie bezpieczeństwa.
Trudna sytuacja dla Frankowiczów
Frankowicze kolejny raz dotkliwie odczują niekorzystne dla Nich wahania kursu franka.
Mimo systematycznie zwiększającej się ilości kredytów całkowicie spłaconych, w Polsce znajduje się nadal około 700 tys. frankowiczów. Na koniec 2021 r. umów kredytów indeksowanych/denominowanych do waluty franka szwajcarskiego było prawie 400 tys. a wartość portfela frankowego opiewała na kwotę 95 mld zł!
Średni kurs franka w okresie zaciągnięcia największej liczby kredytów frankowych(lata 2005-2008) oscylował wokół 2,5 zł. Obecny kurs na rynku jest aż o ponad 80 proc. wyższy!
Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, mówiącym o tym, że fala pozwów przeciwko bankom może stopniowo wyhamować, niewykluczone że zamiast tego nabierze jeszcze większego rozpędu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Busienessinsider.