Walka frankowiczów o unieważnienie umowy kredytowej toczy się przede wszystkim na salach sądowych. Gdy kredytobiorca pragnie uwolnić się od ciężaru zadłużenia, niezbędne staje się wystąpienie z pozwem przeciwko bankowi. Jednakże wybór sądu, w którym toczyć się będzie spór, może być kwestią czasem niejednoznaczną. W teorii przepisy wyraźnie określają, do którego sądu należy się udać z pozwem przeciwko bankowi. Niestety w rzeczywistości okazuje się się, że regulacje te są dość nieczytelne dla frankowiczów. Pozwanie banku – co powinien wiedzieć kredytobiorca?

Pozwanie banku – krok w stronę wolności finansowej

Unieważnienie umowy frankowej wiąże się z koniecznością skierowania sprawy na drogę sądową. Choć teoretycznie przepisy wskazują właściwy sąd, w praktyce istnieje wiele luk w prawie. Jeszcze niedawno kredytobiorcy dysponowali pewną swobodą w wyborze sądu. Jednak obecnie, zgodnie z nowymi przepisami, pozew przeciwko bankowi może być skierowany jedynie do sądu okręgowego, który właściwy jest ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorcy. Oznacza to, że przykładowo mieszkańcy Wrocławia mają obowiązek skierowania sprawy do Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Rzeczywiście jeszcze rok temu pozwanie banku przebiegało trochę inaczej, ponieważ kredytobiorca miał opcję wyboru. Mógł skierować pozew do sądu właściwego ze względu na lokalizację siedziby banku lub do sądu związanego z miejscem swojego zamieszkania. Wówczas to frankowicz decydował, który sąd będzie zajmował się jego sprawą. Obecnie obowiązuje wyłącznie zasada kierowania pozwu przeciwko bankowi do sądu okręgowego, który jest przypisany do miejsca zamieszkania kredytobiorcy.

Obecnie, zgodnie z nowymi przepisami, pozew przeciwko bankowi może być skierowany jedynie do sądu okręgowego, który właściwy jest ze względu na miejsce zamieszkania kredytobiorcy.

Mieszkanie za granicą a pozwanie banku

Frankowicze, którzy na stałe osiedlili się poza granicami Polski, dotyka szczególny dylemat z zakresu odpowiedniego skierowania swojego roszczenia przeciwko bankowi. Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy z Wrocławia spieszy z wyjaśnieniem tej materii. Otóż zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego kredytobiorca może składać pozwy frankowe do sądów polskich, nawet jeśli mieszka za granicą. Wówczas w takiej sytuacji frankowicz może wnieść pozew tak naprawdę gdziekolwiek zdecyduje, a więc do takiego sądu jaki zostanie przez niego wybrany.

Jednakże to nie jest koniec kwestii związanych z wyborem sądu, ponieważ sąd, który otrzymał pozew ma możliwość zwrócenia się do Sądu Najwyższego o wskazanie właściwego sądu do rozpatrzenia sprawy. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w sytuacji, gdy nie można jednoznacznie ustalić właściwości sądu na podstawie przepisów kodeksu i okoliczności sprawy, Sąd Najwyższy podejmuje decyzję o wyznaczeniu sądu, który ma zajmować się danym powództwem.

Ostateczne rozstrzygnięcie sprawy frankowej

Niezależnie od miejsca złożenia pozwu, każdy frankowicz ma szansę na sprawiedliwe rozpatrzenie swojej sprawy. Sądy w Polsce, w tym również wrocławski, podejmują się rozstrzygania spraw frankowych zgodnie z obowiązującym prawem, zapewniając uczciwe szanse na odzyskanie finansowej równowagi.

Niedawne zmiany prawne nie tylko zmieniły przepisy dotyczące właściwości sądów, lecz także podniosły standardy ochrony konsumentów. Dzięki tym zmianom, frankowicze mogą być pewni, że ich sprawy będą traktowane z należytą uwagą i sprawiedliwością. Szczególnie gdy korzystają z usług doświadczonej kancelarii prawniczej, takiej jak Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy z Wrocławia, która ma wieloletnie doświadczenie w niesieniu pomocy frankowiczom.

Unieważnienie umowy frankowej wiąże się z koniecznością skierowania sprawy na drogę sądową.

Kancelaria frankowa Wrocław – jak Ci pomożemy?

Zdecydowałeś się wejść na drogę do odzyskania Twojej finansowej równowagi? Jako lider w obszarze kredytów frankowych w Polsce pomagamy w wygrywaniu 98% spraw naszych klientów. Dlaczego więc miałbyś do nich nie dołączyć? Wypełnij formularz, a specjalnie dla Ciebie przeprowadzimy bezpłatną analizę. Z naszymi ekspertami pozwanie banku nie musi być takie skomplikowane.

Twój pierwszy krok to skorzystanie z bezpłatnej analizy, dzięki której poznamy szczegóły Twojej umowy kredytowej. Nasi eksperci na początek sprawdzą jej zapisy i określą możliwość dochodzenia roszczeń. Jeśli Twoja umowa zawiera niedozwolone zapisy, przygotujemy dla Ciebie spersonalizowane rozwiązanie. Następnie będziemy wspierać Cię na każdym etapie postępowania od postępowania reklamacyjnego do procesu sądowego i egzekucyjnego.

Zaczniemy od złożenia pozwu do właściwego sądu, który jest przypisany do Twojego miejsca zamieszkania. Będziemy Twoim niezawodnym wsparciem w obu instancjach i jeśli zajdzie taka potrzeba – w Sądzie Najwyższym. W razie konieczności, zabezpieczymy Twoje interesy, nawet gdy bank wysunie roszczenia przeciwko Tobie. Naszym głównym celem jest Twoja wygrana. Potwierdziliśmy naszą skuteczność drugi rok z rzędu, zajmując pierwsze miejsce w prestiżowym Rankingu Kancelarii „Rzeczpospolitej” w kategorii „Nowe Prawo – usługi prawnicze w obsłudze roszczeń frankowiczów”.

Pozwanie banku – podsumowanie

Wrocław, miasto bogate w historię i dziedzictwo kulturowe, stało się również areną dla walki frankowiczów. Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy z Wrocławia, czołowy podmiot na tutejszym rynku prawniczym, towarzyszy klientom z tego rejonu, jak i całej Polski, w trudnych bataliach prawnych, zwłaszcza w sprawach związanych z kredytami indeksowanymi do franka szwajcarskiego.

Dzięki wsparciu ekspertów z Kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy walka o unieważnienie umowy frankowej staje się bardziej realna i osiągalna dla każdego kredytobiorcy. Pozwanie banku – rozważasz tę opcję?

Decydując się na skorzystanie z pomocy Kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy frankowicz może liczyć na wsparcie doświadczonych prawików nie tylko na etapie postępowania I i II instancji, ale również w sytuacji, gdy to frankowicz otrzyma pozew od banku. Skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.