Wydział frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie

16 grudnia 2021

Wydział frankowy Sądu Okręgowego w Warszawie

Z danych podsumowujących III kwartał 2021r. wynika, że w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczyło się ponad 30 tys. spraw dotyczących kredytów powiązanych z walutą obcą.

Pomoc-frankowiczom

Wydział frankowy w Warszawie

Spraw frankowych toczących się przed Sądem Okręgowym jest tak wiele, że od 1. kwietnia 2021r. został wyodrębniony tzw. wydział frankowy – XXVIII Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie. Wyodrębniony wydział dedykowany sprawom frankowym jest większy niż pozostałe wydziały niniejszego sądu i liczy aktualnie 19 sędziów. Wśród 30 tys. spraw znajdujących się na wokandzie znalazło się 5 spraw wytoczonych przeciwko kredytobiorcom przez banki. Dotyczą one korzystania z kapitału. Warto podkreślić, że wspomniane 5 spraw wytoczonych przez banki to jedyne powództwa jakie odnotowano i dotyczą wyłącznie Sądu Okręgowego w Warszawie. Dane z sądu nie potwierdzają informacji przekazanej przez banki jakoby te miały wszczynać postępowania przeciwko klientom na masową skalę.

Jak wskazują statystyki, w ostatnich miesiącach każdorazowo do wydziału frankowego wpływało blisko nowych 2 tys. spraw przeciwko bankom.

Rozpoznawanie spraw

Nie ma prowadzonych odrębnych statystyk dotyczących tempa rozpoznawania spraw przez wydział frankowy. Natomiast z naszych obserwacji wynika, że wydział funkcjonuje bardzo sprawnie. Jak wskazuje rzeczniczka prasowa ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, nie było tendencji do zawieszania postępowania mimo wydłużonego oczekiwania na Uchwałę Sądu Najwyższego.

Skierowano także pytania dotyczące Sądu Apelacyjnego w Warszawie i jak wynika z uzyskanych danych, od 2018r. do tego sądu wpłynęło 1427 spraw frankowych z czego 949 wpłynęły w bieżącym roku. Warto podkreślić, że jak sam Sąd Apelacyjny podaje – obecnie odwieszane są sprawy, których rozstrzygnięcie zostało wstrzymane w oczekiwaniu na uchwałę SN oraz, że orzeczenia niniejszego sądu stają się prawomocne z chwilą ich ogłoszenia.

Więcej szczegółowych danych na stronie bankier.pl.

Czytaj również


Czy zmiana LIBOR-u na SARON wymaga aneksowania umowy?

Z dniem 1. stycznia 2022r. wskaźnik LIBOR z mocy prawa został zastąpiony przez SARON. Czy

Czytaj więcej
wygrane-2021

W 2021 r. Wygraliśmy Ponad 800 Spraw Frankowych!

Za nami kolejny rok zmagań w sprawach frankowych. Rok intensywny w nowe doświadczenia i wyzwania.

Czytaj więcej
wygrane-w-maju-frankowicze

Umowy złotowe także zawierają zapisy niedozwolone! Złotówkowicze ruszą do sądów?

Wśród spraw kierowanych do sądów przeciwko bankom z tytułu wadliwych umów kredytowych prawdopodobnie znajdą się

Czytaj więcej

Rekordowa ilość wyroków frankowych w 2021r. Co przyniesie bieżący rok?

W minionym roku zapadło trzykrotnie więcej wyroków niż w 2020r. Wszystko wskazuje na to, że

Czytaj więcej