W dniu dzisiejszym na portalu wpolsce.pl został opublikowany wywiad z Wojciechem Bochenkiem, Wspólnikiem Zarządzającym w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

W rozmowie z Markiem Siudajem ekspert odpowiedział między innymi na pytanie, jak wyczekiwany wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej może wpłynąć na sytuację frankowiczów.

Przede wszystkim można zauważyć wzrost ilości spraw dotyczących kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, które trafiają do sądów. Przyczyniły się do tego nie tylko przychylne frankowiczom wyroki sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego, ale również brak rezultatów w przypadku prób polubownego rozwiązania sporu z bankiem.

Ekspert zwraca także uwagę na skutki, jakie może przynieść wyrok TSUE. Jeżeli podtrzyma on założenia zawarte w orzeczeniu Rzecznika Generalnego TSUE prawdopodobnie będzie wskazywał na konieczność usuwania z umów kredytowych klauzul abuzywnych. Co oznacza to dla frankowiczów? Może to prowadzić do unieważnienia umowy kredytowej lub jej „odfrankowienia”, otrzymalibyśmy wówczas kredyt wyrażony w złotych, ale z oprocentowaniem LIBOR.

Pomimo zauważalnego zwiększenia ilości spraw, jakie trafiają do sądów część frankowiczów wciąż wstrzymuje się od działania. Na pytania czy warto czekać, ekspert przypomina o 10 letnim okresie przedawnienia – z każdym dniem frankowicze nieodwracalnie tracą możliwość dochodzenia roszczeń od banku, w przypadku roszczeń, które uległy przedawnieniu.

Zapraszamy do obejrzenia całości wywiadu dostępnego na stronie internetowej wpolsce.pl