W 2023r. zapadło już co najmniej dwa razy więcej wyroków w sprawach kredytów frankowych niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Aż 97 proc. to rozstrzygnięcia korzystne dla Frankowiczów.

Frankowicze – aktualne statystki

Od stycznia do września br. polskie sądy wydały co najmniej 11 187 wyroków w sprawach frankowych. Zdecydowana większość, 96 proc. skutkowała unieważnieniem umowy kredytowej. Znaczący wzrost odnotowano także jeśli chodzi o wyroki prawomocne.

Warta podkreślenia jest wysoka liczba wyroków prawomocnych, tj. rozstrzygnięć podjętych przez sądy II instancji, kończące postępowania. W analizowanym okresie zapadło 2135 takich wyroków, a 99 proc. przyznawało rację frankowiczom. Tylko 1 proc. to wygrana banku, zaś 0,3 proc. spraw zostało uchylonych i skierowanych do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Wojciech Bochenek

Radca Prawny, Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. k.

Odsetek wygranych spraw utrzymuje się na podobnym poziomie jak w roku 2022 i wynosi 97 proc. Jak zaznacza mecenas Wojciech Bochenek, można zauważyć utrzymujący się trend skutkujący nieważnością umowy kredytowej, co jest zgodne z ukształtowaną już linią orzeczniczą.

wygrane frankowiczów 2023

Ile spraw wygrali Frankowicze w 2023r.?

Najwięcej wyroków (aż 1936) w pierwszych trzech kwartałach br. zapadło przeciwko mBank S.A. Kolejnym bankiem pod względem ilości zapadłych orzeczeń jest PKO BP S.A. – 1744. Na trzecim miejscu znalazł się Bank Millennium S.A. z liczbą 1693 wyroków.

frankowicze 2023

W porównaniu z trzema pierwszymi kwartałami 2022 r. można zauważyć znaczący wzrost liczby wydawanych wyroków zarówno przez sądy I, jak i II instancji. Ogólnie liczba ta wzrosła o 85 proc., a w przypadku sądów II instancji – aż o 134 proc.

Na podstawie analizy danych, w ocenie prawników nadchodzące miesiące będą jeszcze bardziej obfitować w kolejne korzystne rozstrzygnięcia dla kredytobiorców. Ciągle rośnie liczba nowych pozwów. Jak podaje Związek Banków Polskich, na koniec sierpnia w sądach toczyło się już prawie 140 tys. spraw frankowych.

Więcej informacji na Rzeczpospolitej.