Frankowicze częściej wygrywają

7 lipca 2020

Frankowicze częściej wygrywają

W ubiegłym miesiącu można było zaobserwować wyraźny wzrost liczby wyroków w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty franka szwajcarskiego. Większość z nich została rozstrzygnięta na korzyść kredytobiorców.

kancelaria pomoc frankowiczom

Czy frankowicze wygrywają w sądach?

W czerwcu zapadło co najmniej 49 wyroków w sprawach bankowych. Przy czym aż 46 było korzystnych z punktu widzenia frankowiczów, natomiast tylko 1 dla banku. Pozostałe 2 postępowania dotyczyły uchylenia wcześniejszych wyroków.

Tym samym 94% wyroków, które wydały sądy w ubiegłym miesiącu zostały rozstrzygnięte na korzyść kredytobiorców. Nie są to jednak wszystkie wyroki, jakie zapadły w czerwcu ponieważ nie istnieje dostępna publicznie baza zawierająca dane tego typu. Powyższa analiza opiera się na tych informacjach, do których udało się dotrzeć ekspertom Kancelarii.

Czerwcowa liczba wyroków jest wyraźnie wyższa niż w kwietniu i maju, gdy było ich zaledwie po kilka ze względu na ograniczenia pandemiczne, oraz w marcu (40), który był nimi objęty w połowie. Wyroków jest jeszcze nadal wyraźnie mniej niż w miesiącach przed pandemią, gdy bywało ich nawet po 70–80.

sąd najwyższy staje po stronie frankowiczów
Taxes debt concept. Judge hammer near financial documents on white background top view.

Warto zauważyć, że spośród 46 wyroków korzystnych dla kredytobiorców 31 dotyczyło stwierdzenia nieważności umowy, natomiast 13 skutkowało odfrankowieniem umowy kredytowej. Ponadto w przypadku nieważności sądy częściej stosowały teorię salda niż teorię dwóch kondykcji, która jest korzystniejsza dla kredytobiorców.

Statystyki orzeczeń zapadłych w sprawach frankowych po wyroku TSUE z października 2019 r. przemawiają na korzyść frankowiczów. Od tego wyroku odsetek wygranych spraw stale rośnie. I, co najważniejsze, wśród wydawanych rozstrzygnięć przybywa wyroków prawomocnych. Na pewno wpływ na to ma rosnąca świadomość sędziów rozpatrujących sprawy frankowe i prokonsumencka linia orzecznicza Sądu Najwyższego. Dlatego spodziewam się kontynuacji fali wyroków korzystnych dla klientów. Obecnie sądy mierzą się z rekordową liczbą nowych postępowań – komentuje mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych s.k.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu Rzeczpospolita.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Argumenty prawne kontra argumenty ekonomiczne – polemika z tezami prof. L. Balcerowicza

W ostatnim czasie w mediach temat dotyczący sporu o kredyty frankowe był wielokrotnie poruszany. Niewątpliwie

Czytaj więcej

Działanie sądów i rozpatrywanie spraw frankowych w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19)

Panujący stan pandemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) wpływa na wszystkie obszary życia gospodarczego, społecznego oraz

Czytaj więcej

Frankowicze nadal wygrywają – statystyki z marca

Podsumowując ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych w marcu, można zauważyć utrzymujący się - korzystny trend

Czytaj więcej

Kwiecień nowym miesiącem frankowiczów?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata! Nie da się ukryć, że kwiecień jest

Czytaj więcej