Zapadnie kolejny Wyrok TSUE. Frankowicze, to Was dotyczy!
W czwartek 15 czerwca bieżącego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda orzeczenie w jednej z kluczowych spraw dotyczących osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich oraz banków. Zagadnienie dotyczy kwestii, czy bank i konsument powinni zapłacić opłatę za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy o kredyt. W lutym bieżącego roku opinie w tej sprawie wydał rzecznik generalny TSUE.
Wyrok TSUE kredyty frankowe
Kredytobiorcy, banki i sądy szczególnie oczekują na wyrok TSUE w tej sprawie, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla rozstrzygania sporów dotyczących kredytów frankowych. W lutym 2023 roku, w tzw. wydziale frankowym, czyli Wydziale XXVIII Sądu Okręgowego w Warszawie, zarejestrowanych było ponad 40 tys. spraw (ze względu na ilość spraw toczących się w warszawskim sądzie, od 16 kwietnia 2023 roku pozwy przeciwko bankom można składać wyłącznie w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania).
Arkadiusz Szcześniak, prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, wytoczył sprawę Bankowi Millennium o wynagrodzenie za korzystanie z jego kapitału. W sierpniu 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniem, czy stronom unieważnionej umowy o kredyt frankowy, czyli bankowi oraz kredytobiorcy, należy się zwrot dodatkowych środków ponad wypłacone w ramach tej umowy.
W czwartek 16 lutego 2023 roku Rzecznik Generalny TSUE, Anthony Michael Collins, wydał opinię w sprawie dotyczącej unieważnienia umowy o kredyt frankowy i zwrotu dodatkowych środków ponad wypłacone w ramach tej umowy. Chociaż opinia nie jest wiążąca dla Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jest bardzo ważna, ponieważ zwykle Trybunał podziela stanowisko przedstawione w opinii, kiedy wydaje wyrok.
Opinia Rzecznika Generalnego TSUE
Rzecznik generalny Anthony Michael Collins w swojej opinii uznał, że Dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie, aby konsument mógł domagać się dodatkowych świadczeń po unieważnieniu umowy. Rzecznik uznał natomiast, że Dyrektywa 93/13 stoi na przeszkodzie, aby bank po unieważnieniu umowy o kredyt frankowy mógł żądać dodatkowych świadczeń poza zwrotem kwoty wypłaconej kredytobiorcy na podstawie tej umowy. Oznacza to, że bank nie miałby prawa do opłat z tytułu korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy o kredyt frankowy.
Rzecznik generalny wskazał również, że domaganie się przez bank od konsumenta roszczeń poza zwrotem kapitału i odsetek, w tym wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału kredytu, byłoby sprzeczne z celami Dyrektywy 93/13 i doprowadziłoby do pozbawienia jej skuteczności. Zgodnie z tą dyrektywą, klauzule umowne uznane za niedozwolone nie wiążą konsumenta, a banki nie powinny pobierać od konsumentów dodatkowych kosztów, które nie wynikają wprost z umowy.
Jak podkreślił rzecznik, „celem dyrektywy 93/13 jest przyznanie konsumentom wysokiego poziomu ochrony”.
Jednakże ostateczna decyzja w tej sprawie należy do sądu krajowego, który ma ustalić, czy polskie przepisy umożliwiają konsumentom dochodzenie tego typu roszczeń. W przypadku, gdy sąd stwierdzi taką możliwość, to będzie on także musiał zdecydować o ich zasadności.
Rzecznik generalny podkreślił, że wprowadzenie możliwości dochodzenia przez konsumentów takich roszczeń od banków po unieważnieniu umowy może zachęcić kolejnych kredytobiorców do podważenia umowy kredytowej w sądzie oraz jednocześnie odstraszyć banki od stosowania nieuczciwych warunków w swoich umowach.
Więcej informacji na Business Insider.