Mecenas Wojciech Bochenek dla portalu niezalezna.pl o efekcie wyroku TSUE

9 grudnia 2019

Mecenas Wojciech Bochenek dla portalu niezalezna.pl o efekcie wyroku TSUE

Czy po wydaniu wyroku w sprawie kredytów indeksowanych do waluty franka szwajcarskiego przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na początku października tego roku można było zaobserwować zmianę w postępowaniu sądów krajowych? Głos w tej sprawie zabrał mecenas Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych s.k.

Wyrok TSUE zapadł 3 października 2019 r., a więc na początku czwartego kwartału, dlatego szczegółowe dane na temat ewentualnego wzrostu ilości pozwów przeciwko bankom będą dostępne dopiero na początku przyszłego roku. Warto jednak zauważyć, że wzrost świadomości frankowiczów, co do przysługujących im praw jest widoczny już od około pół roku.

Jednak już teraz mogę powiedzieć, że odnotowaliśmy dużo większą liczbę zapytań osób zainteresowanych dochodzeniem swoich roszczeń przed sądem. Tak więc wyrok TSUE na pewno stał się pewnym potwierdzeniem dla części frankowiczów, że mogą przed sądem dochodzić swoich praw w zakresie abuzywności postanowień umownych w swoich umowach kredytowych. Z kolei nagłośnienie całej sprawy przez media było bodźcem motywującym do działania w tym zakresie. – komentuje radca prawny Wojciech Bochenek.

Sądy krajowe również nie pozostały obojętne wobec orzeczenia Trybunału. Między innymi Sąd Najwyższy odnosząc się do wyroku TSUE stwierdził, że w przypadku spraw wytaczanych przez frankowiczów sądy muszą określić czy ze względu na klauzule abuzywne zawarte w umowie kredytowej konieczne jest jej odfrankowienie czy unieważnienie. W tym właśnie kierunku, korzystnym dla frankowiczów, idzie dziś orzecznictwo w polskich sądach. Ponadto można zaobserwować skrócenie czasu postępowań toczących się przed sądami. Jest to skutek między innymi zaniechania dopuszczania dowodów przedstawianych przez banki.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu niezalezna.pl

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Gdzie powinno odbyć się postępowanie sądowe

Ugody w sprawach frankowych.

Co z ugodami w sprawach frankowych? Jak donosi portal bankier.pl jeden z największych banków PKO

Czytaj więcej
korespondencja-frankowicze

Odbiór korespondencji z banku a sprawy frankowe

Pandemia i panujące obostrzenia są w dalszym ciągu obecne w wielu dziedzinach naszego życia. Jaki

Czytaj więcej
TSUE-ochrona-konsumenta

Zgodnie z decyzją TSUE ochrona prawna przysługuje każdemu konsumentowi – C-198/20

Aktywność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach wykładni przepisów dyrektywy 93/13 jest w ostatnim czasie

Czytaj więcej
statystyki-frankowicze

Rekordowe statystyki Frankowiczów w czerwcu

Czerwiec okazał się rekordowy pod względem ilości zapadłych wyroków w sprawach frankowych. Udało się dotrzeć

Czytaj więcej