Wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w październiku zmotywował wielu frankowiczów do działania. Z jakimi kosztami musi liczyć się kredytobiorca, który zdecydował się na powierzenie swojej sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi i skierowanie jej do sądu?

Całkowity koszt odfrankowienia umowy kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników, a należą do nich między innymi koszty wynikające z obowiązującego prawa – koszty procesu, a także koszty obsługi prawnej czyli uzależnione od wybory pełnomocnika. O ile na pierwszą grupę kosztów kredytobiorca nie ma wpływu to o drugiej może decydować, dlatego szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii:

  1. Sprawdzenie, jakie usługi mieszczą się w zakresie wykonania umowy to znaczy, czy dotyczy ona jedynie postępowania sądowego, czy też postępowania przedsądowego (polubownego), które zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa należy przeprowadzić przed skierowaniem pozwu w sprawie. W tym zakresie należałoby także pozyskać informację, czy wybierany przez nas pełnomocnik pomoże nam w pozyskaniu niezbędnej dokumentacji bankowej.
  2. Sprawdzenie, czy umowa obejmuje reprezentację przed sądem II instancji i ewentualnie Sądem Najwyższym. Jeśli nie, dowiedzieć się, jakie dalsze koszty będziemy musieli ponieść z tego tytułu.
  3. Sprawdzenie, czy umowa obejmuje dokładne określenie kosztów dodatkowych, jak choćby koszt dojazdu pełnomocnika na rozprawę.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępnego na portalu BiznesTuba.