Proporcjonalny zwrot prowizji – wyrok TSUE

18 września 2019

Proporcjonalny zwrot prowizji – wyrok TSUE

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że zwroty, które mają realizować banki w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego powinny być proporcjonalne, tzn. powinny obejmować okres od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie. Nie powinno to być zależne od tego, kiedy kredytodawca faktycznie poniósł te koszty.

TSUE orzekł w środę, że „(…) prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta„.

Ponadto UOKiK poinformował, że trwa proces mający na celu sprawdzenie, w jaki sposób instytucje finansowe rozliczają się z bankami. Ponadto urząd podaje, że w przypadku, gdy konsument spłacił kredyt, a kredytodawca nie rozliczył się z nim powinien on złożyć reklamacje powołując się na orzeczenie TSUE.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, jeżeli kredytobiorca dokona wcześniejszej spłaty kredytu, bank zobowiązany jest dokonać proporcjonalnego rozliczenia pozostałych kosztów kredytu w terminie 14 dni. W przypadku braku dokonania takiego rozliczenia przez bank, mamy podstawy prawne, aby dochodzić od banku roszczeń w postaci zwrotu owych kosztów – powiedział radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Ekspert poinformował również, że okres przedawnienia dla tego typu spraw będzie uzależniony od czasu, w jakim doszło do wcześniejszej spłaty kredytu.

Jeżeli kredyt został spłacony przed dniem 09.07.2018 r., zastosowanie będzie miał 10-letni termin przedawnienia roszczeń. Kredyty spłacone od dnia 09.07.2018 r., będą podlegały 6-letniemu okresowi przedawnienia. Zróżnicowanie tych okresów wynika z nowelizacji kodeksu cywilnego dotyczącego przedawnienia roszczeń – powiedział mecenas Wojciech Bochenek.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na portalu interia.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Gdzie powinno odbyć się postępowanie sądowe

Ugody w sprawach frankowych.

Co z ugodami w sprawach frankowych? Jak donosi portal bankier.pl jeden z największych banków PKO

Czytaj więcej
korespondencja-frankowicze

Odbiór korespondencji z banku a sprawy frankowe

Pandemia i panujące obostrzenia są w dalszym ciągu obecne w wielu dziedzinach naszego życia. Jaki

Czytaj więcej
TSUE-ochrona-konsumenta

Zgodnie z decyzją TSUE ochrona prawna przysługuje każdemu konsumentowi – C-198/20

Aktywność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach wykładni przepisów dyrektywy 93/13 jest w ostatnim czasie

Czytaj więcej
statystyki-frankowicze

Rekordowe statystyki Frankowiczów w czerwcu

Czerwiec okazał się rekordowy pod względem ilości zapadłych wyroków w sprawach frankowych. Udało się dotrzeć

Czytaj więcej