Wakacje kredytowe – tak czy nie?

17 kwietnia 2020

Wakacje kredytowe – tak czy nie?

W obecnej sytuacji wielu kredytobiorców rozważa skorzystanie z wakacji kredytowych, jakie proponują niemal wszystkie banki. Możliwość ta obejmuje również kredyty hipoteczne indeksowane lub denominowane do franka szwajcarskiego. Na co szczególnie powinni zwrócić uwagę frankowicze rozważający możliwość skorzystania z tego rozwiązania – czy zapisy stosowane przez banki mogą im zaszkodzić?

 

Chcę otrzymać profesjonalną pomoc prawną

 

Pandemia koronawirusa a sytuacja frankowiczów

W ostatnich miesiącach kurs franka szwajcarskiego utrzymywał się na relatywnie wysokim poziomie, a wybuch pandemii korona wirusa sprawił, że wzrósł on jeszcze bardziej, oddziałując tym samym na wysokość rat i saldo zadłużenia. Jeżeli dodać do tego trudności z jakimi zmaga się wielu pracodawców i pracowników – redukcja miejsc pracy, obniżka pensji – można zauważyć, że sytuacja kredytobiorców jeszcze się pogorszyła.

Rozwiązaniem tego problemu mogłoby się wydawać możliwość zawieszenia spłaty rat zaproponowane przez banki. Sprawia ono jednak, że w praktyce kredyt będzie kosztował jeszcze więcej.

Czy wakacje kredytowe uniemożliwiają późniejsze dochodzenie roszczeń od banku?

Analizując ilość wniosków dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego, która wpłynęła w ostatnim czasie do banków można stwierdzić, że frankowicze niechętnie wnioskują o wakacje kredytowe. Ich obawy są związane przede wszystkim z możliwością skutecznego ubiegania się o unieważnienie lub odfrankowienie umowy kredytowej na drodze sądowej. W większości przypadków są to obawy nieuzasadnione, jednak należy mieć na uwadze, że bank może podjąć próbę umieszczenia w aneksie pewnych zapisów, które mogą to uniemożliwić.

Skorzystanie przez kredytobiorcę z wakacji kredytowych nie powinno mieć żadnego wpływu na późniejsze wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Nie powinny one również wpłynąć na sprawy będące aktualnie w trakcie postępowania sądowego. Oczywiście w treści aneksu mogą znaleźć się zapisy, które być może skomplikują stan faktyczny sprawy, natomiast nie powinny one zamknąć drogi sądowej – wyjaśnia radca prawny Wojciech Bochenek z Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych.

Należy pamiętać, że ostatecznie tylko wyrok sądu odpowie na pytanie, czy umowa kredytu frankowego jest ważna, a jeśli tak, to czy mechanizm powiązania kredytu z kursem waluty obcej jest skuteczny.

wakacje kredytowe

Oferując zawieszenie spłaty rat banki „kupiły 3-6 miesięcy pozornego spokoju”. Jednak frankowicze wciąż zmagają się z tym samym problemem, a jeżeli kurs franka utrzyma się na obecnym poziomie to od lipca problemy ze spłacaniem rat mogą stać się znacznie częstsze.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią artykułu dostępnego na stronie internetowej wyborcza.biz oraz tradycyjnym wydaniu Gazety Wyborczej.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


PKO BP chce ugód czy zabezpieczenia swoich roszczeń?

Bank PKO BP dnia 4. października uruchomił proces zawierania ugód z kredytobiorcami. Do tej pory

Czytaj więcej
sredni-NBP

Kurs średni NBP w sprawach frankowych – argumentacja prawna kontra argumentacja banków

Na początku września TSUE rozpatrując sprawę węgierską wskazał na możliwość zastąpienia abuzywnych zapisów umownych średnim

Czytaj więcej
wygrane-wrzesien

Wygraliśmy 71 spraw frankowych we wrześniu!

Po podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć naszej kancelarii pora na podsumowanie ostatniego miesiąca, który pod każdym względem

Czytaj więcej

Czy mediacja przed KNF przerywa bieg przedawnienia banków?

Program ugód PKO BP, który wystartował 4. października br. nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem

Czytaj więcej