Wydawać, by się mogło, że sytuacja frankowiczów jest już ustabilizowana – wygrywają zdecydowaną większość postępowań sądowych zarówno w pierwszej, jak i drugiej instancji. Nie zniechęca to jednak banków do podejmowania coraz to nowych działań, mających na celu uzyskanie dodatkowych korzyści finansowych i zminimalizowania strat, które generują trwające kilka lat sprawy sądowe. Co powinni wiedzieć frankowicze, którzy otrzymali od banku wezwanie do zapłaty?

Fankowicze PKO BP SA

W ostatnim czasie frankowicze PKO BP SA mogli zostać zaskoczeni treścią korespondencji, jaką otrzymali od banku. Wydaje się, że w ostatnim czasie bank realizuje nową strategię i kieruje do kredytobiorców nietypową korespondencję, a wezwanie do zapłaty to nie jedyne żądanie z którym zwraca się do nich bank.

Frankowicze, którzy do tej pory nie zdecydowali się wystąpienie przeciwko bankowi czy to na drodze polubownej czy postępowania sądowego w ostatnim czasie mogli otrzymać od PKO BP „Informację o sytuacji kredytobiorcy”, w której bank szczegółowo omawia uprawnienia jakie przysługują kredytobiorcy oraz aktualne orzecznictwo w sprawach frankowych, zarówno sądów powszechnych, jak i TSUE. Ponadto częścią korespondencji może być „Oświadczenie o związaniu postanowieniami umowy”, w którym bank zachęca do zrzeczenia się praw do pozwu i odzyskania spełnionych na jego rzecz świadczeń.

W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej, której eksperci szczegółowo przeanalizują treść otrzymanej korespondencji, a także sytuację danego frankowicza i zaproponują dopasowane do niej działania. Warto przy tym podkreślić, że analiza jest niezobowiązująca oraz bezpłatna.

pomoc prawna dla frankowiczów, kancelaria frankowa

Wezwanie do zapłaty od banku PKO BP SA

Kredytobiorcy, którzy już spłacili swój kredyt w banku PKO BP również nie mogą spać spokojnie. Okazuje się, że również oni stali się adresatami korespondencji dotyczącej ich zobowiązania wobec banku, nawet wówczas, gdy od uiszczenia ostatniej raty kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego minęło kilka lat. Mianowicie frankowicze otrzymują masowo wezwanie do zapłaty od banku PKO BP. Ponadto jego realizacja jest wymagana przez bank w relatywnie krótkim okresie czasu. Co w takiej sytuacji powinien zrobić kredytobiorca?

Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy frankowicz otrzymał od banku wezwanie do zapłaty wydaje się być kontakt z kancelarią frankową, taką jak Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. Eksperci Kancelarii szczegółowo przeanalizują umowę kredytową oraz indywidualną sytuację frankowicza, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie strategii działania najbardziej korzystnej dla danego kredytobiorcy.

    Jakie możliwości prawne mają frankowicze?

    Kredytobiorcy frankowi mogą ubiegać się o pomoc prawną w różnych formach. Najpopularniejsze rozwiązania to unieważnienie umowy kredytowej, i dotyczy ono zdecydowanej większości spraw frankowych. Jedynie ułamek spraw frankowych kończy się odfrankowieniem kredytu CHF. W ostatnim czasie niektóre banki kierują do frankowiczów również propozycję ugody frankowej.

    Jednak niezależnie od przyjętej strategii kluczowe w tym procesie są wady prawne, jakie występują w umowach kredytów CHF, są to tak zwane klauzule abuzywne. Ich obecność może być podstawą do unieważnienia umowy kredytowej. Jest to najczęściej stosowana opcja, która pozwala kredytobiorcom na odzyskanie wszystkich zapłaconych kwot. W przypadku unieważnienia umowy sąd orzeka, że była ona nieważna już od samego początku. Oznacza to, że obie strony powinny zwrócić sobie wzajemnie świadczenia, kredytobiorca musi zwrócić bankowi jedynie nominalną kwotę kredytu, a bank zwraca wszystkie odsetki oraz inne koszty, które zostały już spłacone.

    Natomiast odfrankowienie kredytu polega na usunięciu z umowy klauzul abuzywnych. Może to doprowadzić do obniżenia kosztów kredytu i zmniejszenia wysokości rat, jednak kredytobiorca wciąż pozostanie zobowiązany do dalszej spłaty kredytu CHF. Dlatego odfrankowienie jest stosowane tylko, w tych przypadkach, w których unieważnienie umowy okazałoby się być niekorzystne dla kredytobiocy.

    wezwanie do zapłaty PKO BP, frankowicze

    Wezwanie do zapłaty – dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnej?

    Frankowicze mogą skorzystać z pomocy prawnej świadczonej przez kancelarie frankowe nie tylko w sytuacji, gdy otrzymali od banku wezwanie do zapłaty, ale również wówczas, gdy bank nie podjął jeszcze działań wobec frankowicza. Prawnicy zajmujący się tego rodzaju sprawami dokładnie analizują umowy dotyczące kredytu we franku i w oparciu o to oraz indywidualną sytuację danego kredytobiorcy proponują dalsze działania w sprawie. Dzięki czemu decydując się na wsparcie kancelarii frankowej, takiej jak Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy, frankowicz może liczyć na wsparcie na każdym etapie postępowania w sprawie frankowej.

    Podsumowanie: wezwanie do zapłaty

    Kredytobiorcy frankowi mają do dyspozycji różne narzędzia prawne, które pozwalają im walczyć o sprawiedliwość i ochronę swoich interesów. Jeśli otrzymałeś od banku wezwanie do zapłaty nie czekaj, już dziś skontaktuj się z kancelarią prawną i dowiedz się, jakie kroki można podjąć w Twojej sprawie.

        Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy specjalizuje się w sprawach związanych z pomocą prawną dla kredytobiorców. Jeśli masz wątpliwości co do swojej umowy kredytowej lub chcesz dowiedzieć się więcej o przysługujących Ci prawach, skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej. Nasza pomoc obejmuje zarówno kredyty we frankach, w euro oraz w dolarach (indeksowane lub denominowane do waluty obcej).