Kredyty indeksowane i denominowane do franka szwajcarskiego były swego czasu niezwykle popularne w Polsce. Niestety obecnie wielu frankowiczów zmaga się z konsekwencjami podjęcia decyzji o zaciągnięciu takiego zobowiązania. Ci którzy zdecydowali się na skierowanie swojej sprawy przeciwko bankowi do sądu mogą ubiegać się o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytowej. Czym jest unieważnienie umowy kredytowej? Czy jest ono korzystne dla kredytobiorcy?

Unieważnienie umowy kredytowej – na czym polega?

Unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że umowa zostaje uznana za nieważną od samego początku, co wiąże się z koniecznością zwrotu przez bank wszystkich wpłaconych przez kredytobiorcę środków. Natomiast kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu kapitału otrzymanego od banku, ale bez odsetek i innych kosztów kredytu. Co to oznacza dla kredytobiorcy? Czy unieważnienie umowy może być korzystne dla frankowicza?

unieważnienie umowy kredytowej frankowicze

Dlaczego większość spraw frankowych kończy się unieważnieniem umowy kredytowej?

Aktualne orzecznictwo, zarówno sądów powszechnych, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jednoznacznie wskazuje unieważnienie umowy kredytowej jako korzystne dla frankowicza. Jednak zależy to od indywidualnej oceny sytuacji danego kredytobiorcy. Dlatego niewielki odsetek spraw frankowych kończy się odfrankowieniem. Dotyczy to tych frankowiczów, dla których takie rozstrzygnięcie jest korzystniejsze, przede wszystkim będą to ci kredytobiorcy, którzy nadal mają do spłaty znaczną część zobowiązania wobec banku.

Jak wygląda postępowanie w przypadku unieważnienia umowy kredytowej?

Proces unieważnienia umowy kredytowej jest skomplikowany i wymaga profesjonalnej pomocy prawnej. Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy oferuje kompleksową obsługę w tym zakresie, obejmującą:

  • Analiza umowy kredytowej – pierwszym krokiem jest dokładna analiza umowy kredytowej pod kątem znajdujących się w niej klauzul abuzywnych oraz innych nieprawidłowości.
  • Strategia działania – jeśli Twoja umowa kredytowa zawiera zapisy niedozwolone przygotujemy dla Ciebie rozwiązanie dopasowane do Twojej indywidualnej sytuacji.
  • Kontakt z bankiem – w Twoim imieniu skontaktujemy się z bankiem w ramach postępowania reklamacyjnego lub negocjacji warunków ugody, w zależności od Twojej sytuacji i decyzji.
  • Postępowanie sądowe – jeśli próba polubownego rozwiązania sporu z bankiem okaże się być bezskuteczna będziemy reprezentować się przed sądem I i II instancji, a także wówczas jeśli to bank złoży pozew przeciwko Tobie.
frankowicze wygrywają w sądach, unieważnienie umowy kredytowej wyroki

Wyroki sądowe a unieważnienie umowy kredytowej

Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy ma na swoim koncie liczne sukcesy w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego, w tym również unieważnienia umowy kredytowej. Przykłady wygranych spraw to m.in.:

Jak rozliczyć się z bankiem po unieważnieniu umowy kredytowej?

Co miesięczne statystyki dotyczące spraw frankowych zebrane przez Kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy jednoznacznie potwierdzają, że frankowicze wygrywają zdecydowaną większość spraw sądowych. W czerwcu było to 98% prawomocnych rozstrzygnięć, oznacza to, że sąd orzekł unieważnienie umowy w przypadku 245 spraw. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie postępowania zakończone wyrokiem I i II instancji w tym czasie sąd orzekł tak w 763 sprawach z 840 postępowań. Wygrana z bankiem to niewątpliwie duży sukces, ale nie należy zapominać o konieczności rozliczenia się z nim po zakończonym postępowaniu.

W takiej sytuacji na obu stronach postępowania, a więc zarówno kredytobiorcy, jak i banku ciąży obowiązek dokonania wzajemnych rozliczeń. Co to oznacza? Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu bankowi równowartości udzielonego kapitału, który od niego otrzymał, a kredytodawca musi zwrócić konsumentowi kwotę odpowiadającą wszystkim uiszczonym do tej pory świadczeniom.

Wspomniane rozliczenia mogą odbywać się na podstawie teorii salda lub dwóch kondykcji. Przyjmuje się, że rozliczenie według tej ostatniej jest najbardziej korzystną opcją dla frankowiczów. Według niej sąd ma obowiązek przeanalizować roszczenia, zarówno banków, jak i kredytobiorców.

Unieważnienie umowy kredytowej a ugoda z bankiem

W ostatnim czasie można zaobserwować zmianę podejścia banków do tematu ugód. Coraz częściej proponują frankowiczom polubowne rozwiązanie sprawy, jako alternatywę dla długotrwałych procesów sądowych. Czy ewentualna ugoda z bankiem to słuszny wybór?

Będzie to w dużej mierze zależeć zarówno od warunków zaproponowanej ugody oraz oceny indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. W tym pierwszym względzie warto skorzystać z pomocy profesjonalnej Kancelarii prawnej, która w imieniu frankowicza będzie negocjować warunki ugody z bankiem, tak aby były one korzystne dla kredytobiorcy.

Unieważnienie umowy kredytowej czy ugoda z bankiem – co wybrać? Każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety, a to które z nich jest korzystniejsze będzie w dużej mierze zależeć od analizy danej sprawy. W przypadku ugody z bankiem czas trwania postępowania jest znacząco krótszy w porównaniu do postępowania sądowego, ale biorąc pod uwagę wysokość świadczeń, jakie może otrzymać frankowicz to drugie wypada znacznie lepiej.

Unieważnienie umowy kredytowej może być skomplikowanym procesem, ale dzięki profesjonalnej pomocy prawnej kredytobiorcy mają szansę na skuteczne rozwiązanie swoich problemów. Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy oferuje kompleksową obsługę prawną na każdym etapie postępowania, co pozwala na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników. Jeżeli wciąż spłacasz kredyt frankowy i zastanawiasz się czy odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytowej dotyczy Twojego przypadku, nie czekaj – skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej.