Wyrok TSUE – jakie działania podjąć?

8 października 2019

Wyrok TSUE – jakie działania podjąć?

W dniu 3 października 2019 r. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który był szczególnie wyczekiwany przez osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny denominowany lub indeksowany do waluty franka szwajcarskiego. Jest on przychylny frankowiczom, przy czym należy pamiętać, że sam wyrok Trybunału nie wystarczy do tego, aby odzyskać pieniądze od banku.

O tym jakie działania mogą podjąć frankowicze, aby odzyskać pieniądze od banku dla portalu BIZNESTUBA opowiedziała mecenas Monika Kasprzyk, Kierownik Zespołu w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Przede wszystkim mało prawdopodobne wydaje się, aby banki zmieniły podejście w stosunku do kredytobiorców i zgadzały się na polubowne zakończenie sporu.

Według mecenas Moniki Kasprzyk bardziej prawdopodobna wydaje się być konieczność wystąpienia na drogę sądową w przypadku której zasadnym wydaje się być skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który zapewni wsparcie na każdym etapie postępowania.

 Jednak niezależnie od obranej ścieżki pierwszym krokiem, jaki powinien dokonać frankowicz powinno być skompletowanie dokumentacji dotyczącej kredytu, co znacznie ułatwia późniejszy ewentualny proces dochodzenia roszczeń od banku. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią materiału dostępną na portalu BIZNESTUBA.

Wojciech Bochenek

Wojciech Bochenek

Radca Prawny

wojciech.bochenek@bochenekiwspolnicy.pl

Komplementariusz w Bochenek i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ekspert prawa bankowego i praw konsumenta. Posiada wieloletnie doświadczenie...czytaj więcej

Czytaj również


Argumenty prawne kontra argumenty ekonomiczne – polemika z tezami prof. L. Balcerowicza

W ostatnim czasie w mediach temat dotyczący sporu o kredyty frankowe był wielokrotnie poruszany. Niewątpliwie

Czytaj więcej

Działanie sądów i rozpatrywanie spraw frankowych w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19)

Panujący stan pandemii spowodowany wirusem SARS-CoV-2 (Covid-19) wpływa na wszystkie obszary życia gospodarczego, społecznego oraz

Czytaj więcej

Frankowicze nadal wygrywają – statystyki z marca

Podsumowując ilość rozstrzygnięć w sprawach frankowych w marcu, można zauważyć utrzymujący się - korzystny trend

Czytaj więcej

Kwiecień nowym miesiącem frankowiczów?

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata! Nie da się ukryć, że kwiecień jest

Czytaj więcej