W roku 2022 główna stopa procentowa Szwajcarii pierwszy raz od 15 lat znalazła się na dodatnim poziomie. Odnotowano aż trzykrotny wzrost stóp procentowych i niewykluczone są kolejne wzrosty. Jak polityka pieniężna banku centralnego wpłynie na zobowiązania Frankowiczów?

SNB – rekordowe straty

W styczniu br. inflacja w Szwajcarii osiągnęła poziom 3,3 proc. To oznacza, że frank szwajcarski będący i tak silną walutą, aktualnie umacnia się jeszcze bardziej a kredytobiorcy posiadający kredytobiorcy frankowi zapłacą jeszcze wyższe raty.

Niestabilny, dodatni w ostatnim czasie poziom stóp procentowych przyczynia się również do wysokości wskaźnika SARON (który w ubiegłym roku zastąpił LIBOR). W połowie lutego br. jego wysokość przekroczyła 0,5 proc. mimo, że w ubiegłym roku utrzymywał się od dawna na stałym,  ujemnym poziomie wynoszącym mniej niż 0,7 proc.

Pomoc-frankowiczom

Frankowicze – wzrost rat CHF

Z udostępnionych na portalu Onet danych, wynika że w ubiegłym roku Szwajcarski Bank Narodowy zanotował największą stratę w historii, która wyniosła 132 mld franków. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać w polityce banku centralnego mającej na celu osłabianie w ostatnich latach franka szwajcarskiego.

Pandemia COVID-19 również spowodowała umocnienie helweckiej waluty. Inwestorzy poszukujący tzw. bezpiecznej przystani w której mogliby ulokować kapitał postawili właśnie na franka szwajcarskiego, przyczyniając się do jego umocnienia.

Szacunkowo, banki w obecnej sytuacji będą bardziej skore do zawierania ugód z kredytobiorcami. Frankowicze natomiast będą poszukiwać sposobów na uwolnienie się od problemu kredytu powiązanego z kursem CHF, jednak finalnie mogą być bardziej zainteresowani drogą sądową.  Jak wskazują ostatnie statystyki, Frankowicze wygrywają 97 proc. spraw.