Ugody frankowe to jeden ze sposobów na rozwiązanie sporu Frankowiczów z bankiem. Ale czy to korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców? Czy ugody frankowe w 2024 r. są w ogóle opłacalne?

Kiedy Frankowicze masowo ruszyli do sądów, by unieważniać swoje umowy kredytowe, banki musiały postawić kontrę. Zaczęły proponować ugody osobom posiadającym kredyt indeksowany lub denominowany do waluty obcej – franka szwajcarskiego. Banki takie jak np. Millennium, Santander, PKO BP i wiele innych przekonywały, że polubowne rozwiązanie sporu w postaci podpisania ugody ma wiele zalet. Niektórych Frankowiczów skusiło to, że instytucje finansowe poprzez ugodę obiecywały szybkie rozwiązanie problemu frankowego. Inni kredytobiorcy frankowi przestraszyli się, że jeśli pozwą bank, on również skieruje przeciwko nim roszczenia. W konsekwencji zrezygnowali z procesu sądowego. Jednak 2023 rok wiele zmienił w sytuacji Frankowiczów. Ugruntowane orzecznictwo polskich sądów oraz prokonsumenckie wyroki TSUE sprawiają, że ugody frankowe 2024 r. tracą sens. Dlaczego dla Frankowiczów pozwanie banku może dawać więcej korzyści niż podpisanie ugody frankowej?

Kredytobiorco, uważaj na ugody frankowe w 2024 r.

Ugoda frankowiczów z bankiem polega na tym, że każda ze stron rezygnuje z części przysługujących jej roszczeń. Najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu Frankowiczów jest unieważnienie umowy kredytowej zawierającej klauzule abuzywne.

ugody frankowe 2024 Kancelaria Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy

Warto wiedzieć, że ugoda z bankiem zakłada zrezygnowanie z drogi sądowej, a jednocześnie nie wyklucza ryzyka związanego chociażby z wzrostem stawki WIBOR. Jeśli bank proponuje Ci ugodę frankową, przede wszystkim nie podejmuj pochopnej decyzji. Starannie przeanalizuj warunki ugody zaproponowanej przez bank. Zasadne jest również skontaktowanie się z ekspertami zajmującymi się kredytami frankowymi, aby ustrzec się przed potencjalnie niekorzystnymi decyzjami. Doświadczeni radcowie prawni i adwokaci z Kancelarii Bochenek, Ciesielscy i Wspólnicy dokonują niezobowiązującej analizy umowy kredytowej, po której są w stanie przedstawić najkorzystniejsze rozwiązania dla Frankowiczów.

Ugoda frankowa vs. proces sądowy

Podpisanie ugody z bankiem to potwierdzenie, że zawarta przez Frankowiczów umowa kredytowa jest ważna, tylko będzie kontynuowana na innych zasadach. Wcale nie jest wykluczone, że po podpisaniu ugody frankowej w 2024 roku raty kredytobiorców nie wzrosną. Z kolei jeśli umowa kredytu CHF zostanie unieważniona w sądzie, Frankowicze muszą oddać bankowi tylko zaciągnięty kapitał, bez odsetek. Ponadto sąd zasądza na rzecz kredytobiorców zwrot kosztów procesu oraz odsetki ustawowe za opóźnienie. Stwierdzenie nieważności umowy to dla Frankowiczów ostateczne uwolnienie się od problemu kredytu CHF. Czas oczekiwania na prawomocny wyrok jest z pewnością dłuższy niż procedura podpisania ugody z bankiem. Jednak korzyści finansowe wynikające z unieważnienia umowy to wynagradzają.

Unieważnienie umowy kredytowej

Wyroki klientów Kancelarii Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy

Eksperci z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy na co dzień pomagają Frankowiczom uwolnić się od toksycznych kredytów CHF. 98% Klientów Kancelarii Bochenek Ciesielski i Wspólnicy wygrywa z bankami, a zdecydowana większość spraw kończy się unieważnieniem umowy kredytowej.

proces sądowy ugody frankowe 2024 Kancelaria Bochenek, Ciesielski

Dla przykładu dla jednych z naszych Klientów po unieważnieniu umowy kredytu frankowego w Sandander Consumer Bank S.A. sąd zasądził:

  • 10 852,50 zł oraz 33 745,22 CHF wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie dla każdej z tych kwot.
  • Zwrot kosztów procesu (6434 zł).

Z kolei dla innych Klientów po unieważnieniu kredytu frankowego w PKO BP zasądzono na rzecz Frankowiczów:

  • 119 403,93 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
  • 11 834 zł zł wraz z odsetkami zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Więcej szczegółów dotyczących korzystnych wyroków dla naszych Klientów znajduje się w poniższych artykułach.

 

Unieważnienie umowy kredytu CHF Santander

Unieważnienie umowy kredytu PKO BP

 

Jeśli masz kredyt frankowy, a bank proponuje Ci ugodę, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie sprawdzimy, czy propozycja jest dla Ciebie korzystna.