We wrześniu padł rekord otrzymanych wyroków w sprawach frankowych

13 października 2021

We wrześniu padł rekord otrzymanych wyroków w sprawach frankowych

We wrześniu odnotowano rekordową ilość wyroków zapadłych w sprawach frankowych. Frankowicze wygrali 92% spraw.

Pomoc-frankowiczom

Ile wyroków zapadło?

Po rekordowym lipcu, w którym odnotowano 260 wyroków w sprawach frankowych padł kolejny rekord. Jak wynika z danych zgromadzonych przez Votum Robin Lawyers, we wrześniu udało się dotrzeć aż do 300 wyroków frankowych! Orzeczenia stwierdzające nieważność umowy kredytowej stanowiły aż 95%. Ten trend z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się umacnia.

W dalszym ciągu dominują wyroki nieprawomocne. Prawomocnych odnotowano zaledwie 30.

Szacujemy, że kolejne miesiące mogą jeszcze bardziej obfitować w rosnącą ilość wyroków frankowych:

W mojej ocenie jesienią należy się spodziewać wzrostu liczby zapadających wyroków. Wyraźnie widać, że wśród sądów powszechnych ukształtowała się w miarę jednolita linia orzecznicza skutkująca stwierdzeniem nieważności umów kredytowych. Uważam, że ten kierunek będzie się umacniał w najbliższych miesiącach – mówi radca prawny Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Obciążenie sądów

Rekordowy przyrost spraw frakowych jest dla sądów nie lada obciążeniem. Już teraz na wokandach sądów znajduje się około 70 tys. spraw frankowych a powództw ciągle przybywa.

Brak Uchwały Sądu Najwyższego oraz wątpliwości dotyczące składu sędziowskiego mającego podjęć niniejszą uchwałę nie spowodowały przestoju w sprawach frankowych:

Osobiście odnoszę wrażenie, że po braku wrześniowej uchwały całej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego sądy powszechne wzięły sprawy w swoje ręce i zaczęły orzekać. Widać to również po wzroście wyroków prawomocnych – komentuje mec. Bochenek.

Najbardziej obciążone są sądy warszawskie, jednak istnieje możliwość kierowania pozwów do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy lub siedziby banku. Tę okoliczność warto uwzględnić w przyjętej strategii procesowej.

Więcej informacji na portalu Rp.pl oraz Parkiet.com.

Czytaj również


PKO BP chce ugód czy zabezpieczenia swoich roszczeń?

Bank PKO BP dnia 4. października uruchomił proces zawierania ugód z kredytobiorcami. Do tej pory

Czytaj więcej
sredni-NBP

Kurs średni NBP w sprawach frankowych – argumentacja prawna kontra argumentacja banków

Na początku września TSUE rozpatrując sprawę węgierską wskazał na możliwość zastąpienia abuzywnych zapisów umownych średnim

Czytaj więcej
wygrane-wrzesien

Wygraliśmy 71 spraw frankowych we wrześniu!

Po podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć naszej kancelarii pora na podsumowanie ostatniego miesiąca, który pod każdym względem

Czytaj więcej

Czy mediacja przed KNF przerywa bieg przedawnienia banków?

Program ugód PKO BP, który wystartował 4. października br. nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem

Czytaj więcej