Frankowicze – Inicjatywa mBanku

15 czerwca 2021

Frankowicze – Inicjatywa mBanku

mBank ogłosił, że rezygnuje ze spreadów walutowych. Jednak w dalszym ciągu problem osób spłacających kredyty powiązane z walutą obcą pozostaje nierozwiązany. Jak inicjatywa banku wpłynie na dalsze losy Frankowiczów?

Pomoc-frankowiczom

Co mBank oferuje kredytobiorcom?

Do Klientów mBanku rozesłane zostały informacje dotyczące uzupełnienia tabeli kursowej banku o średnie kursy walut Narodowego Banku Polskiego. Będziemy je stosować do kredytów indeksowanych do walut obcych oraz kredytów walutowych – wyjaśnia mBank.

Zmiany mają nastąpić już 1 lipca br. i dotyczą kredytów spłacanych wyłącznie spłacanych w walucie polskiej. Jak zapewnia mBank, działanie nie ma powodować zmian w umowach ani uniemożliwić dochodzenia prze Kredytobiorców roszczeń na drodze sądowej. Jak wynika z przedstawionych danych, mBank ma na swoim koncie prawie 9000 spraw skierowanych przez kredytobiorców na drogę postępowania sądowego.

Czy inicjatywa mBanku rozwiązuje problem Frankowiczów?

Na temat inicjatywy sceptycznie wypowiadają się zarówno analitycy jak i prawnicy prowadzący tego typu sprawy. Wskazują, że taka koncepcja nie rozwiąże problemu Frankowiczów ani nie zmniejszy ilości pozwów w sprawach frankowych. Korzyści płynące ze skierowania sprawy do rozpoznania sądu w dalszym ciągu są niepodważalne (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Nadto, propozycja zmian stoi w sprzeczności z treścią zawartych umów.

W mojej ocenie ta zmiana jest przeprowadzona bezprawnie i bez zgody konsumenta. Umowa kredytowa zawiera klauzulę określającą, w jaki sposób można modyfikować treść zapisów – w tym przypadku musi być to w formie pisemnego aneksu. Tak policzone raty będą pobrane wbrew treści umowy kredytowej – ocenia radca prawny Wojciech Bochenek.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu na Rp.pl.

Czytaj również


Gdzie powinno odbyć się postępowanie sądowe

Ugody w sprawach frankowych.

Co z ugodami w sprawach frankowych? Jak donosi portal bankier.pl jeden z największych banków PKO

Czytaj więcej
korespondencja-frankowicze

Odbiór korespondencji z banku a sprawy frankowe

Pandemia i panujące obostrzenia są w dalszym ciągu obecne w wielu dziedzinach naszego życia. Jaki

Czytaj więcej
TSUE-ochrona-konsumenta

Zgodnie z decyzją TSUE ochrona prawna przysługuje każdemu konsumentowi – C-198/20

Aktywność Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach wykładni przepisów dyrektywy 93/13 jest w ostatnim czasie

Czytaj więcej
statystyki-frankowicze

Rekordowe statystyki Frankowiczów w czerwcu

Czerwiec okazał się rekordowy pod względem ilości zapadłych wyroków w sprawach frankowych. Udało się dotrzeć

Czytaj więcej