Rekordowe statystyki Frankowiczów w czerwcu

7 lipca 2021

Rekordowe statystyki Frankowiczów w czerwcu

Czerwiec okazał się rekordowy pod względem ilości zapadłych wyroków w sprawach frankowych. Udało się dotrzeć do 193 orzeczeń, to o 28 więcej niż w miesiącu poprzednim.

Pomoc-frankowiczom

Statystyki rosną mimo braku Uchwały SN

Wbrew pewnym obawom brak Uchwały III CZP 11/21 Sądu Najwyższego nie wpłynął niekorzystnie na ilość orzeczeń w sprawach frankowych. Aktualnie sądy rozpatrują sprawy w standardowym trybie. Początkowo, sprawy te były rzeczywiście odkładane, natomiast z naszych obserwacji wynika, że od maja sądy znacznie przyspieszyły.

W swojej dotychczasowej praktyce nie spotkałem się z nagminnym zawieszaniem postępowań frankowych do momentu wydania uchwały, tak stało się przed wydaniem wyroku w sprawie państwa Dziubaków – mówi Wojciech Bochenek z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Nawet jeżeli sąd zdecydowałby się takie postępowanie zawiesić, istnieje możliwość zaskarżenia poprzez złożenia zażalenia.

Wyroki Frankowiczów w czerwcu

Wygrane Frankowiczów w czerwcu stanowiły 93%, a jeśli chodzi o wyroki prawomocne (zapadło ich 12) wszystkie okazały się korzystne dla kredytobiorców. W dalszym ciągu dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Takie rozstrzygnięcie zapadło w 85% spraw.

Mimo propozycji ugodowych ze strony banków, pozwów znacząco przybywa. Z danych zgromadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku do sądów napłynęło 14 630 spraw frankowych.

Ostatnie wydarzenia związane z uchwałami Sądu Najwyższego, wyrokiem TSUE oraz licznymi informacjami o propozycjach ugodowych, jakie banki mają składać kredytobiorcom, zadziałały wręcz mobilizująco na kredytobiorców, którzy podejmują decyzje o skierowaniu swojej sprawy na drogę postępowania sądowego – ocenia mec. Bochenek.

Tak więc brak uchwały nie zniechęcił Frankowiczów do podjęcia kroków prawnych w swoich sprawach, a co więcej, zachęcił ich do zainicjowania konkretnych działań.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu na portalu Rp.pl.

Czytaj również


Rekordowa liczba rozstrzygnięć w sprawach frankowych w listopadzie

W listopadzie zapadło aż 440 wyroków w sprawach frankowych, z czego 110 to wyroki prawomocne.

Czytaj więcej

Dochodzenie roszczeń w przypadku kredytu całkowicie spłaconego

Kredytobiorcy, którzy już spłacili całkowicie kredyt mogą nadal dochodzić roszczeń z tytułu wadliwej umowy kredytowej

Czytaj więcej

Banki kontra Frankowicze – nieustający spór nadal trwa

Do tej pory banki chcąc zniechęcić Frankowiczów do dochodzenia należnych im praw na drodze postępowania

Czytaj więcej

Radca prawny Wojciech Bochenek podsumowuje bieżące kwestie dotyczące Frankowiczów

Mecenas Wojciech Bochenek w wywiadzie udzielonym dla Newseria przedstawia aktualne informacje w sprawach frankowiczów. Wyznaczony

Czytaj więcej