Ugoda frankowa z PKO BP to temat budzący wiele emocji i zainteresowania wśród frankowiczów. Niektórym kredytobiorcom może się wydawać, że jest to sposób na uwolnienie się od wieloletniego ciężaru, jakim są kredyty frankowe. Ten artykuł przedstawi najważniejsze aspekty ugody frankowej z PKO BP, a także warunki, korzyści, ryzyka oraz porady, co do ich zawierania.
PKO BP będzie aktywniej oferował klientom ugody w sprawie kredytów frankowych. PKO BP chce zwiększać liczbę zawieranych ugód.
Ugoda frankowa z PKO BP – jakie są warunki?
Warunki ugody frankowej z PKO BP obejmują przewalutowanie kredytu na PLN z oprocentowaniem opartym na WIBOR (3M lub 6M), powiększonym o marżę banku. Przewalutowanie oznacza, że kredyt zostanie rozliczony tak, jakby od początku był zaciągnięty w złotówkach. Pozostałe parametry kredytu, takie jak okres kredytowania i forma spłaty, pozostają bez zmian. Oprocentowanie WIBOR, które proponuje PKO BP, jest wyższe niż w pierwotnie zawartej umowie frankowej (opartej o LIBOR).
Ugoda sądowa czy pozasądowa?
Ugoda frankowa z PKO BP polega na wzajemnych ustępstwach stron w zakresie istniejącego pomiędzy nimi sporu dotyczącego kredytu frankowego. Po podpisaniu ugody, strony nie mogą założyć już w danej sprawie sprawy sądowej, a istniejąca sprawa w sądzie zostanie umorzona.
- Ugoda pozasądowa (inaczej cywilnoprawna) zawierana jest przez strony poza budynkiem sądu. Można ją zawrzeć zarówno przed wytoczeniem sprawy w sądzie, jak i w trakcie trwania sporu w sądzie. Po jej zawarciu, jeżeli założono sprawę w sądzie, strona musi cofnąć pozew. Sąd dokona zwrotu połowy opłaty sądowej tylko wtedy, gdy pozew cofnięto przed pierwszym posiedzeniem.
- Ugoda sądowa zawiera się przed sądem, przed którym toczy się postępowanie. Jej treść wciąga się do protokołu rozprawy i stwierdza podpisami stron. Sąd również dokona zwrotu połowy uiszczonej opłaty od pozwu.
Najistotniejszą różnicą między ugodą pozasądową a sądową jest fakt, że ugoda sądowa jest tytułem egzekucyjnym. Po opatrzeniu jej klauzulą wykonalności umożliwia wszczęcie egzekucji komorniczej, gdyby bank spóźniał się z wypłatą.
Ugoda frankowa z PKO BP – czy opłaca się ją podpisać?
Każdy kredytobiorca ma inną sytuację – zależnie od kwoty kredytu, okresu spłaty czy tego, czy kredyt został już spłacony. Dla jednej osoby podpisanie ugody może oznaczać uzyskanie jedynie 20% tego, co mogłaby uzyskać w postępowaniu sądowym, dla innej będzie to nawet 80% tego co mogła wygrać w procesie. W związku z powyższym, analizę umowy kredytowej z PKO BP warto powierzyć kancelarii specjalizującej się w tego sprawach frankowych.
Unieważnienie kredytu frankowego przynosi zazwyczaj większe korzyści finansowe niż ugoda z PKO BP. Zaletą ugody jest szybkość – czas zawarcia ugody i negocjacje mogą potrwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, podczas gdy sprawa sądowa trwa od roku do kilku lat. Dlatego tak istotna jest analiza umowy kredytowej i indywidualnej sytuacji kredytobiorcy, aby dobrać strategię działania najlepszą dla danego frankowicza.
Komu bardziej opłaci się zawarcie ugody frankowej?
Niestety każda ugoda polega na tym, że obie strony czynią wobec siebie ustępstwa, rezygnując z części roszczenia. W rzeczywistości jednak, ugoda frankowa z PKO PB przynosi dużo większe korzyści bankowi. Nie musi on uczestniczyć w długotrwałym procesie, w którym z każdym dniem mnożą się odsetki należne frankowiczowi. Frankowicz podpisując ugodę w praktyce także zrzeka się dużej części swojego roszczenia oraz ewentualnych przyszłych roszczeń wobec banku.
Propozycje ugodowe przedstawiane przez PKO BP są coraz lepsze?
Na coraz korzystniejsze ugody frankowiczów z PKO BP wpływają:
- Wyroki TSUE, które są korzystne dla frankowiczów, a sądy polskie muszą się do nich stosować (m.in. frankowicze nie muszą już obawiać się kontr-powództw banków za bezumowne korzystanie z kapitału).
- Duża liczba przegranych przez banki spraw frankowych (ok. 97%).
Czy PKO BP może wypowiedzieć umowę kredytową?
Nie ma powodów do obaw o to, że PKO BP zemści się na swoich klientach, którzy nie zawarli ugody lub wytoczyli sprawę w sądzie. Bank nie może wypowiedzieć umowy kredytowej, jeśli frankowicz nadal regularnie spłaca raty i nie ma zaległości.
Jeśli masz umowę kredytową, szczególnie powiązaną z kredytem frankowym lub podejrzewasz, że bank naruszył Twoje prawa w umowie kredytu konsumenckiego, warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej oferowanej przez Kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy. Dzięki temu możesz zyskać pewność, że Twoje interesy są chronione, a w przypadku naruszenia Twoich praw, uzyskać profesjonalną pomoc prawną. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc.
Współautorka: Katarzyna Pikuła