Podsumowanie 2020r. w sprawach frankowych

21 stycznia 2021

Podsumowanie 2020r. w sprawach frankowych

W ostatnich miesiącach kancelarie obsługujące frankowiczów zanotowały znaczący przyrost spraw frankowych. Zapewne, w najbliższym czasie nadal będzie ich przybywać. W ubiegłym roku zapadło prawie 1000 wyroków w sprawach frankowych, z których aż 92 proc. było korzystnych dla frankowiczów. Jak wygląda szczegółowe podsumowanie 2020r. w sprawach frankowych?

kancelaria pomoc frankowiczom

Statystyki w sprawach frankowych

Analizując najświeższe dane z końca roku 2020r., łączna liczba czynnych hipotek frankowych wynosiła 438 tys. Sumaryczna wartość przedmiotu sporu toczących się procesów sądowych w sprawach frankowych to kwota 5 mld zł. Co ciekawe, aktualnie na drogę sądową zdecydowało się zaledwie 8 proc. kredytobiorców. Natomiast suma wszystkich hipotek frankowych opiewa na kwotę prawie 100 mld zł!

W grudniu zapadła rekordowa ilość – 148 wyroków sądowych w sprawach frankowych , czyli niespełna 20 więcej niż w listopadzie, z czego 132 przypadły za I instancję a 15 na II instancję. Korzystnych dla frankowiczów było 90 proc.

Istotne kwestie do rozstrzygnięcia

72 proc. korzystnych wyroków zapadłych w 2020r. dotyczyło stwierdzenia nieważności umowy.

Rok 2020 to dominacja wyroków stwierdzających nieważność umowy, w tym zagadnieniu sądy obrały już niemal jednolity kierunek. Jednak do rozstrzygnięcia wciąż pozostaje ustalenie sposobu rozliczenia się stron, czyli zdecydowania, czy zastosowanie znajdzie tzw. teoria salda czy teoria dwóch kondykcji – mówi Wojciech Bochenek, radca prawny z Kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

W mojej ocenie zdecydowanie należy opowiedzieć się za drugą koncepcją, jako znajdującą podstawy w kodeksie cywilnym. Z pewnością z tym zagadnieniem będzie miał okazję zmierzyć się Sąd Najwyższy, być może już w tym roku – ocenia.

Pod znakiem zapytania stoi również kwestia korzystania z kapitału. Obecnie, spraw w których bank pozywa klienta nie ma zbyt wielu, jednak może ich przybywać z uwagi na rosnącą liczbę wyroków stwierdzających nieważność umowy. Analizując stanowisko Rzecznika Finansowego czy UOKiK w tym zakresie, które jednoznacznie wskazuje na brak podstaw prawnych do żądania opłat przez banki, kwestia ta nie powinna jednak budzić niepokoju.

Jak będzie w tym roku?

Prognozy na rok bieżący zapowiadają się równie obiecująco. Prawdopodobnie zainteresowanie frankowiczów wzrośnie tym bardziej, jako że w roku bieżącym z pewnością przybędzie prawomocnych wyroków. Niewątpliwie, będzie to impulsem do działania dla niezdecydowanych frankowiczów, którzy jeszcze nie podjęli ostatecznej decyzji dotyczącej wytoczenia powództwa w swoich sprawach.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na Rzeczpospolita oraz Parkiet.com.

Czytaj również


Czy mediacja przed KNF przerywa bieg przedawnienia banków?

Program ugód PKO BP, który wystartował 4. października br. nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem

Czytaj więcej
statystyki-wrzesien

We wrześniu padł rekord otrzymanych wyroków w sprawach frankowych

We wrześniu odnotowano rekordową ilość wyroków zapadłych w sprawach frankowych. Frankowicze wygrali 92% spraw. Ile

Czytaj więcej
sady-orzecznictwo

Sądy zaczną zastępować niedozwolone zapisy umowne średnim kursem NBP?

Sądy krajowe masowo uznają umowy Frankowiczów za nieważne. Czy wkrótce trendy w orzecznictwie ulegną zmianie?

Czytaj więcej

Sądy po orzeczeniu TSUE z 2019r. orzekają na korzyść Frankowiczów

Przed słynnym orzeczeniem TSUE w sprawie Państwa Dziubaków odsetek wygranych spraw frankowych wynosił zaledwie 65%.

Czytaj więcej