Frankowicze, którzy zdecydowali się zakwestionować swoje umowy z Raiffeisen Bank International AG (dawny Polbank) mogli w ostatnim czasie spotkać się z propozycją ugody ze strony banku. Co proponuje Bank Raiffeisen? Czy warto rozważyć propozycję banku? Co najważniejsze, czy ugoda z bankiem Raiffeisen się opłaca?
Dlaczego banki proponują ugody frankowe?
W celu analizy otrzymanej propozycji ugodowej, w pierwszej kolejności należy uwzględnić etap, na jakim etapie znajduje się sprawa frankowicza:
- Przedprocesowym – pozew nie został jeszcze złożony, a bank proponuje ugodę w odpowiedzi na reklamację.
- W trakcie procesu – bank może zaproponować ugodę na rozprawie lub po korzystnym dla kredytobiorcy wyroku w I instancji.
Etap sprawy ma wpływ na warunki ugody i korzyści, jakie można uzyskać. Ugoda z bankiem Raiffeisen polega na wzajemnych ustępstwach, co może prowadzić do rozwiązania sporu lub zapewnienia wykonania roszczeń. Zgodnie z przepisem art. 917 kodeksu cywilnego:
„Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.”
Jakie są warunki ugody z bankiem Raiffeisen?
Warunki ugody mogą być różne dla każdego klienta i zależą od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy oraz etapu sprawy, na którym znajduje się postępowanie. Przykładowe postanowienia ugody mogą zawierać:
- zmianę waluty kredytu: z franków na złotówki;
- obniżenie kapitału pozostałego do spłaty;
- zwrot całości lub części nadpłaty ponad kapitał udzielonego kredytu;
- zwrot powstałych kosztów procesu;
- zwrot części odsetek za opóźnienie.
Czy ugoda z bankiem Raiffeisen się opłaca?
Analiza ekonomiczna ugody jest kluczowa. Kredytobiorca powinien porównać propozycję ugodową ze spodziewanym rozstrzygnięciem sądowym jakim jest unieważnienie umowy kredytowej. Innymi słowy kredytobiorca powinien założyć sytuację, że w jego sprawie zapadł wyrok zgodny z żądaniem pozwu. Następnie rozważyć ustępstwa na jakie jest w stanie się zgodzić w ewentualnej ugodzie, np. w zakresie odsetek ustawowych za opóźnienie. Dlatego w każdej sprawie dotyczącej kredytu frankowego kluczowa jest analiza umowy kredytowej i indywidualnej sytuacji frankowicza.
Ugoda z bankiem – krok po kroku
Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z bankiem Raiffeisen Bank International AG bądź jego pełnomocnikiem w celu uzyskania informacji o możliwościach ugodowego zakończenia postępowania i podstawowych warunkach ugody. Jeżeli kredytobiorca jest reprezentowany przez pełnomocnika, powinien skonsultować z nim każde działanie i inicjatywę w zakresie zawarcia ugody. Profesjonalny pełnomocnik, jakim jest radca prawny albo adwokat pomoże przygotować odpowiednią strategię działania na podstawie analizy sytuacji frankowicza i jego umowy kredytowej.
Ugoda z bankiem Raiffeisen – czy warto?
Kluczowa w odpowiedzi na to pytanie pozostaje analiza ekonomiczna ugody oraz etap sprawy kredytobiorcy. Przykładowo, propozycja banku polegająca na wyzerowaniu kapitału pozostałego do spłaty będzie dużo korzystniejsza dla kredytobiorcy, który dopiero rozpoczął proces oraz minimalnie nadpłacił kapitał kredytu. Niż dla frankowicza, który ma już dużą nadpłatę i korzystny wyrok w I instancji. Zawsze jednak warto zapoznać się z ofertą banku, pamiętając, że nie trzeba jej akceptować.
Ugoda sądowa czy pozasądowa?
Wybór między ugodą pozasądową a sądową zależy od wielu czynników, na przykład od etapu sprawy frankowej. W sytuacji, gdy postępowanie toczy się już przed sądem warto rozważyć ugodę sądową. Zgodnie z przepisem art. 777 § 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego ugoda sądowa ma moc prawną i umożliwia egzekucję postanowień w razie ich niewykonania przez drugą stronę.
Aktualne propozycje ugodowe banku Raiffeisen
– Ugody frankowe są korzystnym rozwiązaniem dla wielu kredytobiorców, pozwalającym uniknąć długotrwałych procesów i w stosunkowo krótkim czasie uwolnić się od wadliwego produktu, jakim jest kredyt indeksowany bądź denominowany do waluty obcej. Aktualnie Bank Raiffeisen proponuje przede wszystkim ugody polegające na przewalutowaniu kredytu na złotówkowy oraz obniżenie części salda zadłużenia. W sytuacji gdy kredytobiorca nadpłacił już kapitał kredytu taka propozycja nie jest dla niego korzystna. Większą korzyść ekonomiczną zyska on w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Warto jednak poznać i negocjować zaproponowaną ugodę, w tym celu najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który dokona analizy ekonomicznej ugody i przygotuje odpowiednią strategię negocjacyjną.
W ostatnim czasie można zauważyć wzmożone zainteresowanie banków polubownym zakończeniem sporu z frankowiczami, zaowocowało to między innymi propozycjami ugód frankowych. Niezależnie od tego, co proponuje nam bank warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej, na podstawie której pełnomocnik przedstawi możliwe scenariusze działania w sprawie frankowej, dopasowane do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.
Autor: Radca prawny Marcin Gawęda